Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Takhle strašnou rekonstrukci jste ještě neviděli. Projektant se vyřádil na základní škole a pobouřil Facebook

Takhle strašnou rekonstrukci jste ještě neviděli. Projektant se vyřádil na základní škole a pobouřil Facebook

Na sociální síti Facebook se rozhořela ostrá debata o tom, kdy je oprava staré budovy za hranou. V Kamenných Žehrovicích chtěli zateplit sto let starou budovu školy. Do oprav se pustili letos v létě. Tamní školáci kvůli tomu dokonce dostali vysvědčení o dva týdny dřív. Je ale otázka, zda za týden svou školu vůbec poznají. Rekonstrukce budovy z přelomu 19. a 20. století ji totiž přeměnila na něco, co při nejmenším rozpoutalo diskusi.

Vedení školy bylo na její rekonstrukci původně pyšné. O postupu prací proto celé léto informovalo i na sociálních sítích. Když se ale na Facebooku objevila finální podoba školy, rozpoutala se u ní bouřlivá diskuse, ve které není snad jediný pozitivní ohlas.

Během pár hodin se pod příspěvkem nashromáždilo na 600 nesouhlasných komentářů. Někteří z rozhořčených fanoušků architektury navíc začali psát příspěvky i na oficiální stránky. Není se ani čemu divit, že si inovace brzy všimla i populární stránka ArchWars.

Více si přečtěte na stránkách Blesk.cz

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>


 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1