„Takhle vypadá svoboda.“ Obálku Vogue zpestří fotka Chelsea Manningové v plavkách

Info.cz, ekb

11. 08. 2017 • 17:16

Už tři měsíce si Chelsea Manningová naplno užívá svobody, kterou získala po květnovém propuštění z vojenského vězení. Za mříže se dostala před sedmi lety ještě jako vojín Bradley kvůli obřímu úniku diplomatických depeší na server WikiLeaks. Během této doby Bradley prodělal změnu pohlaví a na svobodu se tak dostal už jako žena – Chelsea. Její příběh oslnil lidi a média z celého světa včetně prestižního módního časopisu Vogue. U příležitosti 125. vydání magazínu se proto Manningová objeví na jeho titulní straně.

Fotka, jejíž autorkou je proslulá fotografka Annie Leibovitzová, se na titulní stránce Vogue objeví v září. Časopis ji však zveřejnil už dnes a sama Manningová snímek na twitteru komentovala slovy: „takhle vypadá svoboda“.

Módnímu magazínu poskytla také rozhovor, ve kterém vypráví o dětství v Oklahomě, rozvodu rodičů nebo o matoucích pocitech, které ji provázely, když si začala uvědomovat problémy s identitou pohlaví a odlišnou sexualitou.

Svěřila se také s rozhodnutím vstoupit v roce 2007 do armády v naději, že jí krok pomůže k „pochopení“ sebe sama. V rozhovoru se však nevyhnula ani vysvětlení, proč se rozhodla odtajnit důvěrné depeše americké vlády.

„Myslím, že je důležité si uvědomit, že když někdo vidí, že vláda dělá něco špatně – ať už je to nelegální, nemorální nebo neetické – neexistuje způsob s tím něco dělat… každý říká: ‚Měli jste to udělat patřičnými cestami!‘ Ale ty neexistují,“ říká Manningová.

SDÍLET