Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

„Takových herců je v každé kultuře pár, ať je to jakkoli velká země,“ vzpomínají blízcí na Fialovou

„Takových herců je v každé kultuře pár, ať je to jakkoli velká země,“ vzpomínají blízcí na Fialovou

Vtip, eleganci a nadhled oceňovali nejbližší kolegové na herečce Květě Fialové, která dnes ve věku 88 let podlehla dlouhotrvající nemoci. Režisér Petr Svojtka, který s ní pracoval v Městských divadlech pražských (MDP), ji označil za první dámu českého divadla a filmu. Dokumentaristka Alena Činčerová bude na Fialovou vzpomínat jako na okouzlující bytost. ČTK řekla, že o Fialové bylo známo, že se konce života nebojí, a proto se jí snad odcházelo snadno. Těm, kdo ji měli rádi, ale bude chybět, uvedla.

U pokladny Divadla ABC je improvizované pietní místo s obrázkem zesnulé herečky, kam lidé mohou přinést svíčku a květinu, ve foyeru u vstupu do divadla je kondolenční kniha. „Kdykoli, kdy se ozvali příbuzní a chtěli v divadle udělat rozloučení se zesnulým, udělali jsme vše pro to, aby se tak mohlo stát. Pokud budou pozůstalí chtít, aby se Květa ještě naposledy dostala na jeviště, kde strávila celý svůj život, budu to považovat za velkou čest,“ řekl ČTK ředitel MDP Ondřej Zajíc.

„Mě fascinovala, jaký vztah měla k fenoménu smrti,“ řekl. „Nebála se, nestyděla o těch věcech mluvit, naopak jezdila do různých domovů důchodců na různé besedy se seniory, kde svým přístupem, lehkou ironií a humorným způsobem z nich snímala nějakou tíži závěru života. Myslím, že to bylo autentické, což je pro mě v tuhle chvíli hodně důležité,“ uvedl Zajíc.

„Hlásila se k buddhismu, takže k tomu měla ještě trochu jiný vztah než je v křesťanské kultuře,“ doplnil. Připomněl, že když sám před 12 lety jako mladý ředitel do divadla nastupoval, osobní přístup herečky mu byl velkou oporou a povzbuzením do práce. „Stejně jako další osobnosti tohoto kalibru byla absolutní originál, ještě navíc podle mě s věkem zrála, postupně se osvobodila... Věci, které říkala, byly někdy skandální, šokující, ale byly absolutně nezaměnitelné a nezapomenutelné,“ připomíná svéráznou postavu českého divadla. „Takových herců je v každé kultuře pár, ať je to jakkoli velká země. S jejím odchodem a s odchodem pana Lubomíra Lipského končí jedna velká éra MDP a hlavně v Divadle ABC, s nímž oba byli svázáni nejvíc,“ uvedl.

Umělecký šéf MDP Petr Svojtka připravil s Květou Fialovou k jejím osmdesátinám medailon Fialové Květy štěstí, který byl o pět let později obnoven. „Byla to neuvěřitelná osobnost, kterou jsem měl to štěstí potkat, která mě zasáhla i svým životním přístupem a nadhledem. Vždycky říkala, že v životě jsou nejdůležitější tři věci - přijmout, poděkovat a zvládnout. A nekecat jim do toho tam nahoře, protože oni vědí, proč to tak dělají,“ řekl dnes Svojtka ČTK.

Dokumentaristka Alena Činčerová s herečkou před lety natočila jeden z dílů do televizního cyklu Neobyčejné životy. „Velmi často mluvila o tom, že se těší, až opět bude se svým milovaným Pavlíkem (režisérem Pavlem Hášou). Byla bytostně přesvědčena o tom, že ‚tam nahoře‘ je to ještě lepší,“ řekla dnes Činčerová ČTK. I proto si myslí, že se jí odcházelo snadno. „Ale nám tady bude moc chybět,“ podotkla.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744