Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tamagoči se vrací. Virtuální zvířátko slaví 20. narozeniny, sběratelé za něj utrácí tisíce korun

Tamagoči se vrací. Virtuální zvířátko slaví 20. narozeniny, sběratelé za něj utrácí tisíce korun

Tamagoči, fenomén z přelomu tisíciletí, se vrací. Letos uplyne přesně dvacet let od jeho celosvětového rozšíření a společnost Badai se rozhodla vrátit se ke kořenům – do distribuce uvede původní „vajíčka“. Kdo tak před dvěma dekádami tamagoči šílenství nezažil, má nyní příležitost k reparátu.  

Jedna změna oproti původní verzi nyní přeci jen nastala. Vajíčka, která jdou nyní do prodeje, jsou totiž přibližně o polovinu menší, než původní tamagoči, která před dvaceti lety vtrhla do milionů domovů. Jinak však firma Badai zachovala původní koncept: šest původních zvířátek v malém počítači tvaru vajíček se třemi tlačítky.

A lidé jsou nadšení. „Mám ho, mám původní tamagoči! Je sice menší, než si ho pamatuju, ale ty vzpomínky za to stojí,“ švitoří nadšení Japonci na sociálních sítích.

Jak tamagoči vlastně funguje? Při jeho aktivaci se vylíhne zvířátko a jeho majitel se o něj musí začít starat. Dát mu najíst, napít, zajišťovat, zda je šťastný a dobře vychovaný. Je to zkrátka pořádná fuška. A čím lépe se o svého virtuálního přítele staráte, tím déle vám zůstane.

Originální tamagoči se od doby svého vzniku staly pýchou sběratelů, zatímco v roce 1997 se prodávaly za necelých dvacet dolarů, nyní za tyto kousky na internetu zaplatíte i 130 dolarů (více než 3200 korun).

Název tamagoči je odvozen od kombinace japonských slov tamago, což znamená vajíčko, a uocchi, což jsou hodinky.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744