Těla 800 dětí exhumují z masového hrobu. Oběti irského sirotčince chtějí postupně identifikovat | info.cz

Články odjinud

Těla 800 dětí exhumují z masového hrobu. Oběti irského sirotčince chtějí postupně identifikovat

Úřady tento týden oznámily, že ostatky dětí, které podle důkazů zemřely v irském sirotčinci řádu Sisters of Bon Secours v letech 1925 až 1961, budou exhumovány. U těl, u kterých to bude jen trochu možné, pak bude provedená identifikace.

Právě exhumací a identifikací těl pokračuje skandál, který v roce 2014 rozpoutala amatérská historička Catherine Corlessová. Ta upozornila na fakt, že existuje 796 záznamů o smrti dětí, které ale nejsou nikde oficiálně pohřebené.

Za desítky let starou aférou stojí sirotčinec při řádu Sisters of Bon Secours. Ten patřil k ústavům, které zřizovala katolická církev a které měla pomáhat těhotným, ale nesezdaným ženám a jejich potomkům. Nemanželské děti totiž byly i v té době považovány za společensky „nepřijatelný jev“.

Svobodné ženy, které se často do svízelné situace dostaly kvůli znásilnění, ale se svými dětmi dlouho nezůstaly. V nedlouho po porodu museli zařízení opustit. Vrátit se pro vlastní dítě už ale nemohly.

V masovém hrobě jsou pochovány převážně ostatky dětí do tří let věku. Nejčastěji umíraly na podvýživu, spalničky, meningitidu, chřipku, černý kašel nebo tuberkulózu. Bádání navíc odhalilo, že nemanželské děti v podobných ústavech umíraly až čtyřikrát častěji než ostatní děti. Což uznal u irský parlament v roce 1934.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud