Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Telefon nabitý do pěti minut. Izraelská firma chce příští rok uvést na trh unikátní baterii

Telefon nabitý do pěti minut. Izraelská firma chce příští rok uvést na trh unikátní baterii

Už příští rok by mohlo dojít k výrazné revoluci v nabíjení telefonů. Plánujeme na trh uvést baterie, které jsou schopné se nabít do pěti minut, uvedl pro server BBC ředitel šéf izraelského start-upu StoreDot Doron Myersdorf.

Technologii nabíjení poodhalil start-up už v roce 2015, kdy ji jeho zástupci představili na technologickém veletrhu v Las Vegas. Rapidní zkrácení doby nabíjení baterie dle společnosti umožňují „netradiční“ reakce a neobvykle rychlý přenos iontů z anody ke katodě, což je proces, který nabíjí baterii. Ta má být vyráběna z nanomateriálů a blíže nespecifikovaných organických součástek.

Některé verze baterie, které start-up v minulosti představil, byly o poznání tenčí, než obvyklé baterie, které se dávají do mobilů. Odborníci proto na ambiciózní plán izraelských vývojářů pohlížejí s nedůvěrou. Myersdorf nicméně v rozhovoru pro server BBC ujistil, že se vývojářům podařilo technologické překážky překonat. Start-up už dle něho spustil pilotní projekt výroby u dvou nejmenovaných asijských producentů. Masová produkce by dle Meyrdsorfa mohla být spuštěna v prvním čtvrtletí roku 2018.

Na výrobě rychlodobíjecích baterií pracují i jiné společnosti. Například Qualcomm v listopadu oznámil, že vyvinul systém nabíjení, který umožní telefonu po pěti minutách připojení na nabíječku vydržet dalších pět hodin. 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1