Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Telepatie pomocí čipu v mozku. Muskova další vize je ještě odvážnější než cesta na Mars

Telepatie pomocí čipu v mozku. Muskova další vize je ještě odvážnější než cesta na Mars

Elon Musk rozvíjí další přelomový nápad. Už v březnu přišel s myšlenkou, že chce propojit lidský mozek s počítačem a od základů změnit lidskou komunikaci. Server Wait But Why jeho vizi podrobně rozebral. Jestli se její realizace však někdy skutečně dočkáme, není vůbec jisté.

Musk se nejistých podniků nebojí. To dokazují i jeho další projekty. S Teslou obrátil automobilový průmysl směrem k vozům na elektrický pohon, Space X zase boří hranice ve vesmíru a plánuje dopravit lidskou posádku na Mars.

I kolonizace rudé planety, jeden z největších snů amerického vizionáře, je ale realističtější než jeho poslední nápad. Startup Neuralink, jehož je Musk výkonným ředitelem, má v budoucnu vyvinout propojení lidského mozku s počítačem a naprosto změnit způsob, jakým lidé mezi sebou komunikují.

„Už nyní jsme jinými bytostmi než před deseti dvaceti lety. Myslím, že lidé jsou už trochu spojení s jejich telefony, notebooky a aplikacemi,” prohlásil Musk.

Pokud by se Muskovy vize uskutečnily, byla by to revoluce srovnatelná se začátkem používání řeči jako dorozumívacího prostředku. Ačkoli se společný jazyk ukázal jako efektivní způsob přenášení myšlenek, Musk chce dorozumívání ještě vylepšit. Ve zkratce by si tak lidé mezi sebou předávali myšlenky přímo, aniž by je museli převádět do slov.

Zpočátku chce vyzkoušet implantáty, které by pomáhaly lidem s nemocemi typu Parkinsonovy choroby. Tím by položil základ pro budoucí rozhraní mozku, jež by v budoucnu nahradilo jazyk jako prostředek komunikace mezi lidmi.

Technologie, kterou Neuralink plánuje vyvinout, by pomáhala lidem držet krok s umělou inteligencí tím, že by ji prakticky propojila s lidským vědomím. Vývoj je však na samém počátku. I vědci přiznávají, že fungování mozku možná nikdy nedokážeme naplno pochopit. Sám Musk odhaduje, že bude trvat nejméně osm až deset let, než vyrobí zařízení, které by se dalo do mozku bezpečně implantovat.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744