Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tělo slavného malíře Dalího po téměř třiceti letech vykopou z hrobu. Jeho DNA rozhodne spor o otcovství

Tělo slavného malíře Dalího po téměř třiceti letech vykopou z hrobu. Jeho DNA rozhodne spor o otcovství

Soud ve Španělsku dnes rozhodl o exhumaci ostatků surrealistického malíře Salvatora Dalího, který byl pochován v roce 1989 v rodném městě Figueres na severovýchodě Španělska. Soud tak vyslyšel žádost Pilar Abelové, která tvrdí, že je umělcovou dcerou. Podle osmapadesátileté Španělky měl Dalí poměr s její matkou, která u něj v 50. letech pracovala jako služebná. Po exhumaci tak bude z ostatků významného katalánského malíře odebrán DNA, který má otcovsví potvrdit. Po umělci totiž podle soudu nezbyly žádné osobní předměty ani biologický materiál, ze kterých by mohly být vzorky odebrány.

Podle Pilar Abelové, která se narodila v roce 1956, se Salvator Dalí setkal s její matkou v roce 1955 v katalánském pobřežním městečku Cadaqués, kde Salvador Dalí bydlel a její matka zde v létě pracovala. Právě zde mělo podle tvrzení Abelové dojít k jejímu početí.

Žena proto před dvěma lety podala žalobu k madridskému soudu, ve které žádá test DNA. Ten má potvrdit, že je skutečnou dcerou světoznámého surrealisty. Pár měl podle její výpovědi „přátelství, které se vyvinulo v tajnou lásku“. Po dvouletém soudním řízení soud její žádosti vyhověl, proti se však od počátku staví Dalího dědicové včetně nadace Dalí Foundation. 

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link