Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tělu Bin Ládina říkali balík FedExu. Jak to vypadalo na „pohřbu" nejhledanějšího teroristy?

Tělu Bin Ládina říkali balík FedExu. Jak to vypadalo na „pohřbu" nejhledanějšího teroristy?

River City, River City, ozvalo se najednou hlášení na americké lodi Carl Vinton. Bylo druhého května 2011 a jestli bylo něco horšího, než mít službu uprostřed oceánu, tak to bylo mít službu uprostřed oceánu s vypnutou komunikací, pomyslel si námořník Sung Kim. Právě k vypnutí veškeré komunikace totiž v námořnické hantýrce rozkaz "River City" mířil. „Na lodi přesto zavládla elektrizující atmosféra. Nikdo z námořníků neměl žádné informace, ale všichni jsme to věděli. Máme ho.“

Obrazovky v podpalubí, na kterých se běžně tísnila všemožná data o lodi i okolním prostředí, najednou zčernaly. Jediný monitor, který dál běžel, vysílal zpravodajskou relaci CNN. Námořníci se na něj nalepili jako vosy. Všichni věděli, že se něco děje. Všichni tak nějak tušili, že se jich to týká. „Byl to zvláštní pocit. Byli jsme na místě, ale přesto jsme se pídili po potvrzení v televizi,“ popisuje pro deník Business Insider napjatou atmosféru během své služby Sung Kim.

Najednou bylo jasno. Máme ho. Usáma bin Ládin je na naší lodi. Jako potvrzení zpráv ze CNN slyšeli námořníci z vnějšku neobvyklý zvuk vrtulníku V-22 Osprey.

„Rychle jsem se rozběhl na zadní palubu a vystrčil hlavu ze dveří. Dvě stráže mě okamžitě poslali zpátky,“ vzpomíná námořník. Než vyplnil rozkaz, dokázal ještě spatřit, jak z vrtulníku na loď přenášejí tělo Usámy bin Ládina.

Kdysi nejhledanějšího muže světa, teroristy zodpovědného za útok na newyorské mrakodrapy organizace WTO, který zemřel v pákistánském Abbottábádu. Jednotka zvláštních sil americké armády ho zastřelila v jeho skrýši.

Americká armáda se však ve chvílích, které nastaly poté, snažila z pochopitelných důvodů o maximální utajení. Tělo teroristy tak bylo v radiové komunikaci označované jako „balík FedExu“. Ten byl nyní doručen na loď Carl Vinton k pohřbu. 

Tělo teroristy bylo po jeho smrti omyto, zabaleno do bílého sukna a vloženo do bílého pytle se závažím. Tradičnímu pohřbu drtivá většina posádky na lodi nemohla přihlížet. 

„Oficiálně nám řekli, že jeho tělo bylo připraveno v souladu s islámskou vírou – zabaleno do bílého plátna, pohřbeno na pravé straně lodi, směrem k Mekce. Neoficiálně dodali, že mu ověřili jeho DNA a hodili ho přes palubu,“ tvrdí Kim.

Proč do moře? Podle rovněž neoficiálních informací, Američany děsil scénář, že se z místa hrobu teroristy stane poutní místo, které jen posílí jeho mučednický obraz. 

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1