Tělu Bin Ládina říkali balík FedExu. Jak to vypadalo na „pohřbu" nejhledanějšího teroristy? | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tělu Bin Ládina říkali balík FedExu. Jak to vypadalo na „pohřbu" nejhledanějšího teroristy?

Tělu Bin Ládina říkali balík FedExu. Jak to vypadalo na „pohřbu" nejhledanějšího teroristy?

River City, River City, ozvalo se najednou hlášení na americké lodi Carl Vinton. Bylo druhého května 2011 a jestli bylo něco horšího, než mít službu uprostřed oceánu, tak to bylo mít službu uprostřed oceánu s vypnutou komunikací, pomyslel si námořník Sung Kim. Právě k vypnutí veškeré komunikace totiž v námořnické hantýrce rozkaz "River City" mířil. „Na lodi přesto zavládla elektrizující atmosféra. Nikdo z námořníků neměl žádné informace, ale všichni jsme to věděli. Máme ho.“

Obrazovky v podpalubí, na kterých se běžně tísnila všemožná data o lodi i okolním prostředí, najednou zčernaly. Jediný monitor, který dál běžel, vysílal zpravodajskou relaci CNN. Námořníci se na něj nalepili jako vosy. Všichni věděli, že se něco děje. Všichni tak nějak tušili, že se jich to týká. „Byl to zvláštní pocit. Byli jsme na místě, ale přesto jsme se pídili po potvrzení v televizi,“ popisuje pro deník Business Insider napjatou atmosféru během své služby Sung Kim.

Najednou bylo jasno. Máme ho. Usáma bin Ládin je na naší lodi. Jako potvrzení zpráv ze CNN slyšeli námořníci z vnějšku neobvyklý zvuk vrtulníku V-22 Osprey.

„Rychle jsem se rozběhl na zadní palubu a vystrčil hlavu ze dveří. Dvě stráže mě okamžitě poslali zpátky,“ vzpomíná námořník. Než vyplnil rozkaz, dokázal ještě spatřit, jak z vrtulníku na loď přenášejí tělo Usámy bin Ládina.

Kdysi nejhledanějšího muže světa, teroristy zodpovědného za útok na newyorské mrakodrapy organizace WTO, který zemřel v pákistánském Abbottábádu. Jednotka zvláštních sil americké armády ho zastřelila v jeho skrýši.

Americká armáda se však ve chvílích, které nastaly poté, snažila z pochopitelných důvodů o maximální utajení. Tělo teroristy tak bylo v radiové komunikaci označované jako „balík FedExu“. Ten byl nyní doručen na loď Carl Vinton k pohřbu. 

Tělo teroristy bylo po jeho smrti omyto, zabaleno do bílého sukna a vloženo do bílého pytle se závažím. Tradičnímu pohřbu drtivá většina posádky na lodi nemohla přihlížet. 

„Oficiálně nám řekli, že jeho tělo bylo připraveno v souladu s islámskou vírou – zabaleno do bílého plátna, pohřbeno na pravé straně lodi, směrem k Mekce. Neoficiálně dodali, že mu ověřili jeho DNA a hodili ho přes palubu,“ tvrdí Kim.

Proč do moře? Podle rovněž neoficiálních informací, Američany děsil scénář, že se z místa hrobu teroristy stane poutní místo, které jen posílí jeho mučednický obraz. 

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.