Tělu Bin Ládina říkali balík FedExu. Jak to vypadalo na „pohřbu" nejhledanějšího teroristy? | info.cz

Články odjinud

Tělu Bin Ládina říkali balík FedExu. Jak to vypadalo na „pohřbu" nejhledanějšího teroristy?

River City, River City, ozvalo se najednou hlášení na americké lodi Carl Vinton. Bylo druhého května 2011 a jestli bylo něco horšího, než mít službu uprostřed oceánu, tak to bylo mít službu uprostřed oceánu s vypnutou komunikací, pomyslel si námořník Sung Kim. Právě k vypnutí veškeré komunikace totiž v námořnické hantýrce rozkaz "River City" mířil. „Na lodi přesto zavládla elektrizující atmosféra. Nikdo z námořníků neměl žádné informace, ale všichni jsme to věděli. Máme ho.“

Obrazovky v podpalubí, na kterých se běžně tísnila všemožná data o lodi i okolním prostředí, najednou zčernaly. Jediný monitor, který dál běžel, vysílal zpravodajskou relaci CNN. Námořníci se na něj nalepili jako vosy. Všichni věděli, že se něco děje. Všichni tak nějak tušili, že se jich to týká. „Byl to zvláštní pocit. Byli jsme na místě, ale přesto jsme se pídili po potvrzení v televizi,“ popisuje pro deník Business Insider napjatou atmosféru během své služby Sung Kim.

Najednou bylo jasno. Máme ho. Usáma bin Ládin je na naší lodi. Jako potvrzení zpráv ze CNN slyšeli námořníci z vnějšku neobvyklý zvuk vrtulníku V-22 Osprey.

„Rychle jsem se rozběhl na zadní palubu a vystrčil hlavu ze dveří. Dvě stráže mě okamžitě poslali zpátky,“ vzpomíná námořník. Než vyplnil rozkaz, dokázal ještě spatřit, jak z vrtulníku na loď přenášejí tělo Usámy bin Ládina.

Kdysi nejhledanějšího muže světa, teroristy zodpovědného za útok na newyorské mrakodrapy organizace WTO, který zemřel v pákistánském Abbottábádu. Jednotka zvláštních sil americké armády ho zastřelila v jeho skrýši.

Americká armáda se však ve chvílích, které nastaly poté, snažila z pochopitelných důvodů o maximální utajení. Tělo teroristy tak bylo v radiové komunikaci označované jako „balík FedExu“. Ten byl nyní doručen na loď Carl Vinton k pohřbu. 

Tělo teroristy bylo po jeho smrti omyto, zabaleno do bílého sukna a vloženo do bílého pytle se závažím. Tradičnímu pohřbu drtivá většina posádky na lodi nemohla přihlížet. 

„Oficiálně nám řekli, že jeho tělo bylo připraveno v souladu s islámskou vírou – zabaleno do bílého plátna, pohřbeno na pravé straně lodi, směrem k Mekce. Neoficiálně dodali, že mu ověřili jeho DNA a hodili ho přes palubu,“ tvrdí Kim.

Proč do moře? Podle rovněž neoficiálních informací, Američany děsil scénář, že se z místa hrobu teroristy stane poutní místo, které jen posílí jeho mučednický obraz. 

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud