Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Téměř královská svatba. Vdává se sestra vévodkyně Kate, slavnost Pippy Middletonové vyjde na 11 milionů

Téměř královská svatba. Vdává se sestra vévodkyně Kate, slavnost Pippy Middletonové vyjde na 11 milionů

V Británii se dnes vdává Pippa Middletonová, sestra vévodkyně Kate, na jejíž svatbě před šesti lety jako družička se svou bílou róbou lichotící postavě podle některých komentátorů zastínila nevěstu. Její svatební šaty jsou proto centrem pozornosti, když si švagrová prince Williama bere bohatého finančníka Jamese Matthewse, napsala agentura AFP.

Podle ní však hrozí, že veškerou slávu pro sebe získá přítelkyně prince Harryho, americká herečka Meghan Markleová, která by se slavností měla účastnit. Britská média spekulují, že dvojice chystá zásnuby.

 

720p 480p 360p 240p
Svatba prince Williama a Kate Middleton

Svatba se konala v hrabství Berkshire, očekáváno bylo 350 hostů, včetně rodiny prince Williama. Podle britského deníku Daily Mail byla svatba ve skotském stylu, neboť rodina ženicha vlastní ve Skotsku zámek a Matthews v budoucnu zdědí skotský šlechtický titul. Média odhadují, že obřad a slavnost vyjdou v přepočtu na 11 milionů korun.

Nyní třiatřicetiletá Middletonová se stala celebritou po svatbě své sestry, kterou v televizi sledovaly podle AFP téměř dvě miliardy lidí. Middletonová měla na sobě jednoduché, ale smyslné dlouhé bílé šaty zdůrazňující postavu od Alexandera McQueena. Stovky tisíc lidí se pak podle AFP přidaly k facebookové stránce Pippa Middleton Ass Appreciation Society (Společnost fanoušků zadku Pippy Middletonové).

Rozpočet svatby a další fotografie najdete na webu Blesku. 

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1