Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Temná budoucnost: PIN už není v bezpečí ani ve vaší hlavě, vědci ho dokázali přečíst z myšlenek

Temná budoucnost: PIN už není v bezpečí ani ve vaší hlavě, vědci ho dokázali přečíst z myšlenek

Hrajete videohru a najednou si uvědomíte, že potřebujete zaplatit účet. Zdánlivě banální situace vás může v budoucnu stát všechny vaše peníze. Vědci z Alabamské univerzity v americkém Birminghamu odhalili, že hackeři se díky tomu mohou zmocnit vašich údajů a mohou se nabourat do vašeho účtu. Za předpokladu, že na hlavě máte elektroencefalogram, už vaše myšlenky nejsou tajemstvím, jak ukázal laboratorní pokus.

Říká se mu zkráceně EEG. Když si futuristický přístroj nasadíte na hlavu, můžete ovládat elektroniku pouze vlastní myslí. Zajímavé zařízení však skýtá dosud neznámá rizika.

Experiment ukázal, že je možné pomocí softwaru získat vaše hesla k citlivým účtům, například k internetovému bankovnictví, jen z vašich myšlenek. Stačí, abyste přerušili rozehranou hru a přihlásili se ke svému kontu.

Rizika odhalil tým vědců z Alabamské univerzity v americkém Birminghamu. Výzkumníci požádali 12 lidí o zadání náhodně vytvořených PIN kódů a hesel do textového pole. Výsledkem bylo, že po zadání 200 znaků, měli vědci pro všechny z účastníků k dispozici vzory mozkových vln. Následně z nich dokázali odečíst, jaký PIN uživatel zadával, aniž by to předem věděli.

Výrazně se tak zvyšuje pravděpodobnost, že hackeři dokážou odhadnout PIN u běžného uživatele. Například možnost, že uhádnou kód ze šesti znaků, se zvýšila z 1:500000 na 1:500. U čtyřmístných hesel stoupá při použití EEG šance z 1:10000 na 1:20.

  
 

Skupinka cizinců v centru Prahy brutálně napadla číšníka. Šli na něj v sedmi, je ve velmi vážném stavu

Pražští kriminalisté hledají skupinu sedmi mužů, zřejmě cizinců, kteří v sobotu večer napadli číšníka na zahrádce restaurace ve Vladislavově ulici. Muž skončil ve velmi vážném stavu na jednotce intenzivní péče a podstoupil operaci hlavy. Za těžké ublížení na zdraví a výtržnictví hrozí pachatelům v případě odsouzení až deset let vězení.

Na webu zveřejnili policisté fotografie všech sedmi podezřelých i video z napadení, které se odehrálo na náměstíčku u obchodního centra Quadrio. Záběry najdete na konci článku.

Číšník se dostal do konfliktu s hledanými poté, co je upozornil, že nemohou na zahrádce konzumovat donesený alkohol. "Skupina sedmi mužů zaútočila na personál restaurace, jednoho číšníka povalili na zem a tam ho začali mlátit pěstmi a kopat do něj. Když poškozený zůstal bezvládně ležet na zemi, tak podezřelí z místa utekli na tramvaj číslo 14 a odjeli směrem na Karlovo náměstí," popsal napadení mluvčí policie.

Link

Kriminalisté na základě dosavadního vyšetřování předpokládají, že podezřelí jsou cizinci, kteří by mohli bydlet v hotelu, penzionu či jiném typu ubytování v Praze nebo okolí. "Proto prosíme především recepční a všechny jiné svědky, jestli muže viděli nebo vědí, kde by se mohli nacházet, ať kontaktují tísňovou linku 158," uvedl mluvčí.

4934827:article:true:true:true

4934826:article:true:true:true

4934825:article:true:true:true

-1