Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Temná historie severokorejské dynastie Kimů: Zázračná narození, vraždy, mazání historie

Temná historie severokorejské dynastie Kimů: Zázračná narození, vraždy, mazání historie

Dynastie Kimů vládne v Severní Koreji už 70 let. Země je uzavřená vnějšímu světu a žádný člověk zvenčí nemá přesnou představu, co se vlastně v zemi děje. Smrt Kim Čong-nama vyvolává jen další otázky, starší bratr severokorejského vůdce Kim Čong-una přitom nikdy nevyjádřil touhu po moci. Spekuluje se  o tom, že diktátorovi nebyly po chuti dobré vztahy jeho bratra s Pekingem – neochotným sponzorem Severní Koreje. Atentát opět připomněl temnou a vražednou dynastii. Podívejte se na osudy despotické rodiny.

Kim Ir- sen

Narodil se v roce 1912 shodou okolností v den, kdy se potopil Titanik. Bojoval v partyzánské válce proti Japoncům. Založil Korejskou lidově demokratickou republiku.  Budoval kult osobnosti, který se přenáší na jeho nástupce. Koreu vedl od roku 1948 až do své smrti v roce 1994. Všichni obyvatelé musí mít přišpendlený jeho obrázek na oblečení a jeho portrét musí udržovat naleštěný a v čistotě, píše Time.

Kim Čŏng-suk

Byla první ženou Kim Ir-sena a příkladnou komunistickou manželkou. Podle povídek vynikala v boji, střelbě, jízdě na koni a plnila skvěle i mateřské povinnosti, jako je šití, vaření a poslouchání svého neomylného manžela.  Zemřela v devětadvaceti letech pravděpodobně při porodu. Podle pověstí pak kvůli útrapám, které snášela v partizánské válce.

Kim Čong-il

Narodil se údajně na sopce Pektusan, která je pro Korejce posvátná a jeho narození ohlašoval zpěv vlaštovek, také zázračně rozkvetly květiny. I když je pravděpodobnější, že se narodil na území sovětské Sibiře pod jménem Jurij Irsenovič. Vůdcem země se stal v roce 1994, zemřel na infarkt v roce 2011. Byl velkým filmovým fanouškem a údajně vlastnil 20 tisíc videokazet. Jeho chyby v řízení země přispěly k obrovskému hladomoru v letech 1994 – 1998, při kterém zemřelo podle odhadů 240 tisíc až 3,5 milionu obyvatel.  

Kim Kyong-hui

Je dcerou velkého Kim Ir-sena a sestrou Kim Čong-ila. Byla viditelnou postavou ve vládnoucích kruzích v době vlády svého bratra. Její manžel Čang Song-tchek měl vlivné politické postavení a sama vůdcova teta sehrála důležitou úlohu, když v roce 2011 potřeboval současný vůdce Kim Čong-un upevnit moc. Synovec se jí odvděčil po svém. Jejího manžela nechal v roce 2013 popravit. Od té doby má vůdcova teta problémy s alkoholem a žije v ústraní.

Čang Song-tchek

Byl druhým nejvlivnějším mužem v zemi a strýcem současného vůdce - manželem Kim Kyong-hui. Stal se faktickým vládcem, když byl Kim Čong-il nemocný. V době hladomoru se snažil přesvědčit vedení, aby provedlo reformy v čínském stylu. Narazil ale na odpor. Přestože se po smrti Kim Čong-ila stal klíčovým poradcem, pravděpodobně Kim Čong-una znepokojoval vliv, který jeho strýc měl. Obvinil ho z vlastizrady a nechal ho popravit. Údajně nechal odstranit i jeho blízkou rodinu a poradce. Jeho fotky vedení odstranilo z médií a propaganda pracuje na tom, aby byl z historie zcela vymazán.

Song Hye Rim

Song Hye Rim byla herečkou a stala se oblíbenou milenkou Kim Čong-ila. V roce 1971 porodila Kim Čong-nama, který byl 13. února zavražděn. Tento vztah ovšem neuznával Kim Ir-sen a o svém vnukovi čtyři roky nevěděl. V roce 1980 odcestovala kvůli léčení do Sovětského svazu a údajně po rozpadu Sovětského svazu utekla na Západ. Zemřela v roce 2002.

Kim Čong-nam

Původně měl nastoupit do čela Koreje právě on, ale jak se říká, každý je sám svého osudu strůjcem. V roce 2001 byl zadržen na tokijském letišti s padělaným pasem. Chtěl prý navštívit Disneyland. Kvůli tomuto incidentu upadl do nemilosti. Kim Čong-nam měl vždy liberálnější postoje, kvůli kterým narážel u zbytku své despotické rodiny. Jeho stanoviska a životní styl připisoval dlouholetému studiu v Evropě. Roky před svou smrtí trávil na Maccau a v četných „Las Vegas“ Asie, kde objížděl kluby. Má pravděpodobně 6 dětí. V roce 2012 japonskému novináři řekl, že bez reforem režim Severní Koreje zkolabuje. V ten samý rok nařídil bratr jeho vraždu, která se nezdařila a Kim Čong-nam napsal svému bratrovi dopis, ve kterém ho prosil o život.

Kim Čong-un

Když se ujal vlády, někteří doufali, že následník Kim Čong-un režim trochu zmodernizuje a bude mírnější než jeho otec a dědeček. Po necelých 6 letech je jasné, že to byly naprosto mylné domněnky. Nejmladší syn Kim Čong-ila nechal odstranit nejdříve svého strýce, z největší pravděpodobností nechal zavraždit také svého bratra. Za jeho vlády zesílil severokorejský jaderný program, na konci minulého roku provedl 5. jaderný test. Teď ještě vraždou svého bratra ukazuje, že má Severní Korea chemické zbraně. Kim Čong-un oslavil teprve třiatřicáté narozeniny, studoval ve Švýcarsku a ani Spojené státy ani Čína netuší, jak ho donutit k poslušnosti. 

Kim Han Sol

Mladík narozený v roce 1995 je nejstarším synem mrtvého Kim Čong-nama. Když padl jeho otec do nemilosti kvůli „disneylandovému“ incidentu, odstěhoval se s ním a matkou na ostrov Macao, který zvláštním správním územím Číny. Na sociálních sítích občas vyjadřuje lítost nad tím, co páchá jeho rodina lidem v Severní Koreji a kritizuje svého strýce. V roce 2011 byl přijat na univerzitu v Hongkongu, ale nedostal vízum. Údajně nyní studuje v Mostaru v Bosně a Hercegovině. Není známo, zda odcestoval do Malajsie, aby navštívil otcovo tělo. Malajská policie mu slíbila ochranu, pokud by tak chtěl učinit. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744