Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Terorista z Londýna přechytračil úřady, které mu odmítly udělit azyl. Do země se dostal jako „ženáč“

Terorista z Londýna přechytračil úřady, které mu odmítly udělit azyl. Do země se dostal jako „ženáč“

Třicetiletý Rašíd Radván, jeden ze tří mužů, kteří v sobotu zaútočili v Londýně, žádal o britský azyl už v roce 2009. Neuspěl. Tamní úřady ale dokázal obejít. Povolení k pobytu totiž získal díky sňatku se Skotkou. 

Radván se podle serveru Daily Mail s Charisse O'Learyovou oženil v roce 2012. A právě díky tomuto sňatku získal kýžené povolení k pobytu na území Evropské unie. Několik měsíců sice společně žili v Dublinu, pak ale Rašíd odcestoval do Maroka.

Podle přátel mladé Skotky nešlo o idylické manželství, podle všeho Rašíd vyžadoval, aby se Charisse chovala jako muslimka, nepila alkohol, nekouřila a jedla pouze halal jídlo, někdy jí prý dokonce i bil.

Když se v roce 2015 ke své manželce vrátil, opustili svůj domov a vydali se společně do Anglie. K pobytu tam už žádné povolení nepotřeboval, Anglie a Irsko mají mezi sebou samostatnou zónu volného pohybu.

Atentátník žil před útokem na londýnském předměstí Barking. V sobotu třetího června pak s dvěma dalšími muži zaútočil v samém srdci britské metropole. Na Londýnském mostě a ve čtvrti Borough Market v noci ze soboty na neděli zemřelo sedm lidí a další desítky byly zraněny.

Všechny tři muže policie zastřelila bezprostředně po útoku. V souvislosti s teroristickým činem skončila v poutech i Charisse. Policie ji ale po 36 hodinách propustila domů.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1