Teroristický útok z 11. září má každý rok další nové oběti. Kvůli karcinogennímu prachu umírají na rakovinu

Info.cz, IvM

18. 08. 2017 • 20:30

Hrůzný teroristický útok na Světové obchodní centrum, který se odehrál před necelými 16 lety, nepřestává zabíjet. Dokladem je příběh dvou mužů, otce a syna, kteří nedlouho po sobě podlehli rakovině, která přímo souvisí s tím, že bezprostředně po útocích byli na místě katastrofy. 

V den, kdy se její manžel coby hasič a syn coby policista vydali vstříc nebezpečí, aby zachránili co nejvíce lidí a následně pomohli odklidit trosky po ničivém útoku, byla Ginger zrovna v obchodě. „Majitel obchodu, kterého jsem znala, na mě najednou zavolal. ,Ginger, Ginger, pojď sem. Podívej se na to!ʼ Řekla jsem si, že je to zase nějaká Válka svět, jako ve 30. letech.“ Právě ve 30. letech Orson Welles vyděsil posluchače svou rozhlasovou hrou, která dala vzniknout jednomu z nejslavnějších příběhů.

Mezi lety 2003 až 2006 diagnostikovali lékaři Raymondovi sedm různých typů rakoviny. Zhruba před dvěma lety pak podle BBC propukla rakovina i u jeho syna. Roberta čekala hrůzná diagnóza, neoperovatelný nádoru mozku. „Byli jsme úplně zničení. Manžel s Robertem si byli obzvlášť blízcí, měli spolu hodně společného,“ svěřila se Ginger.

Raymond a Robert jsou podle Gerarda Gitzgeralda, ředitele Uniformed Firefighters Association, tedy společnosti, která zastupuje hasiče co se týče zdraví a bezpečnosti, prvním otcem a synem, kteří podlehli nemoci, která přímo souvisí s jejich přítomností na místě útoků 11. září. Podle asociace, která nyní sdružuje na sedm tisíc hasičů s nádorovým onemocněním, které u nich vypuklo po 11. září, byly jejich nemoci způsobené popelem, prachem a karcinogeny, které byly po pádu budov rozptýleny ve vzduchu.

SDÍLET