Tiché peklo v čínské montovně iPhonů. Proti sebevrahům vystavili ploty, nic se ale nezměnilo | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tiché peklo v čínské montovně iPhonů. Proti sebevrahům vystavili ploty, nic se ale nezměnilo

Tiché peklo v čínské montovně iPhonů. Proti sebevrahům vystavili ploty, nic se ale nezměnilo

Jaká je etická cena za vlastnictví telefonu s nakousnutým jablkem ve znaku? Montovna iPhonů, jak se čínské společnosti Foxconn přezdívá, stále čelí nařčení z drakonických pracovních podmínek. Mediální pozornost od dob, kdy zaměstnanci páchali sebevraždy jako na běžícím pásu sice již opadla, podmínky, proti nimž zaměstnanci protestovali, se však nezměnily. 

Foxconn je jako stát ve státě. Firma zaměstnává 1,3 milionu lidí, mohla by tak bez problémů dát práci třeba celé estonské populaci. Její největší továrna hned za branami města Šen-Čen má rozlohu 2 a čtvrt kilometru čtverečních, v noci je odtud vidět na bujará světla kasin z Macaa. Na půl milionu tamních zaměstnanců má však zcela jiné starosti. Po dlouhé směně a celodenní šikaně od managementu si chtějí jenom lehnout do předraženého ubytování a odškrtnout si další den.

Šenčenská montovna Foxconnu se „proslavila“ sebevraždami svých zaměstnanců, o nichž média okolo roku 2010 houfně informovala. Tehdy si chtělo sáhnout na život 18 zaměstnanců, dalším 14 se to podařilo. Reakce společnosti ale většinu lidí školovala. Firma nechala okolo továrny instalovat záchranné sítě, aby skoky z výšky již nebyly smrtelné, a donutila zaměstnance podepsat doložku o tom, že si neplánují sáhnout si na život. „Sítě ani prohlášení ale nic neřeší. Pokud se někdo chce zabít, tak se taky zabije,“ míní Xu, bývalý zaměstnanec firmy, kterého jako jednoho z mnoha zpovídal autor reportáže pro deník Guardian Brian Merchant.

„Není to dobré prostředí. Podmínky tam jsou nyní stejně špatné, jako byly v roce 2010,“ říká Xu. „Stále se pracují dvanáctihodinové směny, zaměstnanci jsou ponižováni za údajně pomalou práci a přísliby bonusů a benefitů zůstávají nenaplněny,“ říká. Střídání zaměstnanců ve firmě je tak na denním pořádku, málokdo vydrží déle než rok.

O nové zaměstnance však Foxconn paradoxně nouzi nemá. O tom, jaké ve firmě panují podmínky, mnozí z nich slyšeli, ale buď je to nezajímá, nebo práci nutně potřebují, a nemají tak jinou možnost.

Během prvních týdnů poznají, jaké podmínky ve Foxconnu panují. Mnohým z nich je slíbeno bezplatné ubytování, ale pak jsou jim napočítané extrémně vysoké účty za vodu a elektřinu. Ve smlouvách má Foxconn zakotveno, že zaměstnanci musejí platit tučné penále, pokud firmu opustí během prvních měsíců. A slíbené bonusy za přesčas často chodí pozdě, nebo spíše vůbec. „Nic se od roku 2010 nezměnilo, ani se změnit nemůže,“ říká o podmínkách ve Foxconnu Xu.

I samotný pracovní proces je podle svědectví bývalých zaměstnanců velmi depresivní. Supervizoři často chtějí udělat exemplární příklad z každé chyby, které se pracovník dopustí. Pokud je pochybení závažnější, musí si zaměstnanec připravit formální dopis, kterým se přede všemi nahlas omluví. „Je to urážlivé a ponižující,“ říká jeden z bývalých zaměstnanců.

O tom, že by se zaměstnanci mohli během svých dvanáctihodinových směnách flákat, si mohou nechat jenom zdát. Na speciální přeleštění displeje mají ve Foxconnu dvacet sekund, na mechaničtější práci pak celou minutu. Většiny lidí, kteří v čínské firmě pracují, se pak týká ještě další nařízení – během práce musejí být úplně zticha.

Novináři se do Foxconnu dostanou jenom výjimečně, a to jen na pečlivě připravené prohlídky, které ukazují, jak je práce pro společnost skvělá. Reportér Brian Merchant se tam však dostal náhodou mimo oficiální cesty a mohl spatřit běžnou realitu, se kterou se zaměstnanci střetávají. „To, co jsem si z návštěvy odnesl je obrázek lidí, kteří se zásadně nesmějí,“ píše Merchant.

Prezidentské volby 2018 se blíží. Komplexní zpravodajství můžete sledovat zde>>>

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.