Tisíce žen se na sítích hlásí k otřesnému zážitku sexuálního obtěžování. Zapojují se i Češky | info.cz

Články odjinud

Tisíce žen se na sítích hlásí k otřesnému zážitku sexuálního obtěžování. Zapojují se i Češky

Současná aféra slavného amerického producenta Harveyho Weinsteina, který čelí několikanásobným obviněním ze sexuálního obtěžování, uvolnila stavidla na sociálních sítích, kde ženy pod hashtagem #MeToo otevřeně přiznávají, že i ony mají zkušenosti se sexuálními útoky a obtěžováním. Veřejně se tak hlásí k tomu, co se doposud snažily zamlčet.

Kampaň rozpoutala herečka Alyssa Milanová, která na svém twitterovém účtu v neděli vyzvala všechny ženy, které mají zkušenosti se sexuálním obtěžováním, aby veřejně promluvily a do příspěvku napsaly hashtag #MeToo. Ženy tak mají upozornit na to, že sexuální narážky a útoky zažilo mnoho z nich a jde o skutečný problém.

K výzvě se postupně přidaly tisíce žen, ale i řada mužů – za doprovodu nejrůznějších komentářů veřejně dosvědčují, že sexuální obtěžování není nic výjimečného. Kampaň brzy nabrala obřích rozměrů a z twitteru se rozšířila také na facebook a instragram.

Mnohé ženy zde popisují i otřesné příběhy, kdy se staly terčem znásilnění ze strany blízkých, například bývalých partnerů ale i rodinných příslušníků. „Nejsou to vždy cizí, na které bychom si měli dávat pozor. Sexuální obtěžování se stává i v rámci rodiny a většinou je to drženo v tajnosti, aby byla zachována reputace,“ zní jeden z komentářů.

Další zase apeluje na rodiče, aby své děti před útoky chránily. „#MeToo. Jako dítě jsem byla napadena a nikdy jsem to rodičům neřekla. Pro všechny rodiče, co jsou tady, prosím snažte se naučit, jak útokům na děti bránit.“

Herečku Alyssu Milanovou následovala i řada jejích kolegyň – například novozélandská herečka Anna Paquin známá především díky trilogii X-Men, Debra Messingová ze seriálu Will nebo Grace nebo Rosario Dawsonová, která se objevila ve filmech Sin City či Muži v černém 2.

I když je jejich hlas slyšet nejvíc, slavné herečky jsou jen kapkou v moři z těch, které se rozhodly otevřeně promluvit. Ke kampani, která se šíří hlavně ve Spojených státech, se přidaly i Češky. Jedna z nich na twitteru píše: „Neznám ženu, která by v životě nezažila sexuální agresi vůči sobě. Je to strašně ponižující a paralyzující. #MeToo.“

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud