Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tisíce žen se na sítích hlásí k otřesnému zážitku sexuálního obtěžování. Zapojují se i Češky

Tisíce žen se na sítích hlásí k otřesnému zážitku sexuálního obtěžování. Zapojují se i Češky

Současná aféra slavného amerického producenta Harveyho Weinsteina, který čelí několikanásobným obviněním ze sexuálního obtěžování, uvolnila stavidla na sociálních sítích, kde ženy pod hashtagem #MeToo otevřeně přiznávají, že i ony mají zkušenosti se sexuálními útoky a obtěžováním. Veřejně se tak hlásí k tomu, co se doposud snažily zamlčet.

Kampaň rozpoutala herečka Alyssa Milanová, která na svém twitterovém účtu v neděli vyzvala všechny ženy, které mají zkušenosti se sexuálním obtěžováním, aby veřejně promluvily a do příspěvku napsaly hashtag #MeToo. Ženy tak mají upozornit na to, že sexuální narážky a útoky zažilo mnoho z nich a jde o skutečný problém.

K výzvě se postupně přidaly tisíce žen, ale i řada mužů – za doprovodu nejrůznějších komentářů veřejně dosvědčují, že sexuální obtěžování není nic výjimečného. Kampaň brzy nabrala obřích rozměrů a z twitteru se rozšířila také na facebook a instragram.

Mnohé ženy zde popisují i otřesné příběhy, kdy se staly terčem znásilnění ze strany blízkých, například bývalých partnerů ale i rodinných příslušníků. „Nejsou to vždy cizí, na které bychom si měli dávat pozor. Sexuální obtěžování se stává i v rámci rodiny a většinou je to drženo v tajnosti, aby byla zachována reputace,“ zní jeden z komentářů.

Další zase apeluje na rodiče, aby své děti před útoky chránily. „#MeToo. Jako dítě jsem byla napadena a nikdy jsem to rodičům neřekla. Pro všechny rodiče, co jsou tady, prosím snažte se naučit, jak útokům na děti bránit.“

Herečku Alyssu Milanovou následovala i řada jejích kolegyň – například novozélandská herečka Anna Paquin známá především díky trilogii X-Men, Debra Messingová ze seriálu Will nebo Grace nebo Rosario Dawsonová, která se objevila ve filmech Sin City či Muži v černém 2.

I když je jejich hlas slyšet nejvíc, slavné herečky jsou jen kapkou v moři z těch, které se rozhodly otevřeně promluvit. Ke kampani, která se šíří hlavně ve Spojených státech, se přidaly i Češky. Jedna z nich na twitteru píše: „Neznám ženu, která by v životě nezažila sexuální agresi vůči sobě. Je to strašně ponižující a paralyzující. #MeToo.“

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1