Tma jako nový luxus. NASA varuje před rostoucím světelným znečištěním, škodí to přírodě i lidem | info.cz

Články odjinud

Tma jako nový luxus. NASA varuje před rostoucím světelným znečištěním, škodí to přírodě i lidem

Podle nové studie, která zmapovala světelně znečištění na Zemi, je rok od roku světelný smog jasnější a zasahuje větší oblasti. Jejich plocha se mezi lety 2012 a 2016 zvětšila o celá dvě procenta. Podle vědců má ztráta přirozené noční tmy negativní důsledky jak na přírodu, tak i na člověka.

Studie zveřejněná v časopise Science Advances využila data pocházející ze speciálního měření NASA zacíleného na měření intenzity nočního osvětlení. Podle BBC z ní vyplývá, že oblasti, které patří k těm nejvíce znečištěným světelným smogem, jako je například USA nebo Španělsko, se za dobu měření téměř nezměnily. Naopak míra umělého osvětlení vzrostla v Jižní Americe, Africe a Asii. Pokles NASA zaznamenala jen v Sýrii a Jemenu, kde v posledních letech zuří zničující války.

Satelitní snímky měst zářících do tmy sice vypadají nádherně, přesto ale odborníci varují, že umělé osvětlení může mít neblahé důsledky na lidské zdraví a také na životní prostředí. V loňském roce americká lékařská asociace vydala zprávu, ve které před umělým (modrým) světlem varuje.

Právě modré světlo, které pocházejí z LED osvětlení, je pro lidské zdraví nejhorší. Lidský organismus se totiž řídí biologickým rytmem, pro který je světlo zásadní. Modré světlo podporuje v organismu tvorbu serotoninu a tělo se tím pádem připravuje na aktivitu. Na druhé straně zároveň potlačuje vylučování melatoninu, který tělo potřebuje ke kvalitnímu spánku.

Toto světlo také prokazatelně snižuje aktivitu nočního hmyzu, který opyluje rostliny, a tím pádem má i neblahý dopad na úrodu ovoce. Britský výzkum zase přinesl poznatky o tom, že stromy, které se nacházejí blízko zdroje umělého osvětlení, rozkvetou až o týden dřív, než ty, kterým je dopřána tma. Umělé osvětlení dokáže dokonce dramaticky ovlivnit chování migrujících ptáků.

Podle jednoho z vedoucích pracovníků německého výzkumného střediska v Postupimi Christophera Kyba, je zavedení umělého osvětlení jednou z nejzásadnějších změn, které přirozené prostředí lidí proměnilo.

„Očekával bych, že v bohatých zemích jako je USA, Velká Británie nebo Německo, uvidíme celkový úbytek světla. Místo toho jsme ale svědky toho, že v USA je světla stále stejně a Británie s Německem se stávají čím dál tím zářivější,“ uvedl Kyba pro BBC.

Podle odborníků by snížení intenzity světla nepředstavovalo pro běžný život žádný problém. „Pro lidský zrak je důležitý kontrast, nikoli množství světla. Pokud se vyhneme silně zářícím paprskům, je možné, že venku uvidíme lépe i s menší intenzitou světla. To by mohlo navíc znamenat výraznou úsporu energie,“ dodal Kyba. 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud