Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tohle je zřejmě největší kočka na světě. Jí syrové klokaní maso a přerostla kolie

Tohle je zřejmě největší kočka na světě. Jí syrové klokaní maso a přerostla kolie

Když si Australanka Stephy Hirstová pořizovala ke svým dvěma koliím kočičího mazlíčka, netušila, že se z malého roztomilého koťátka jednou vyklube dost možná největší domácí kočka na světě. Rezavý mainský mývalí kocour Omar dorostl skutečně úctyhodných rozměrů a jeho fotografie si získaly řadu příznivců na internetu.

Na délku měří Omar 120 centimetrů a váží na kočku domácí neuvěřitelných 14 kilogramů. Když se posadí, je o něco větší než kolie, se kterými jezdí milovnice zvířat Stephy Hirstová na soutěže. Právě délka mainského mývalího kocoura jej katapultovala ke slávě. Guinessova kniha rekordů totiž do té doby, než se objevil Omar, uznávala jako nejdelší kočku světa 118 centimetrů dlouhý exemplář stejného plemene z Wakefieldu v Yorkshirském hrabství.

Hrdá majitelka ohromného zvířete se rozhodla mu koncem dubna založit profil na instagramu, který za dva týdny nasbíral už téměř 14 tisíc fanoušků. Snímek Omara v celé jeho kráse, jak si lebedí v náruči majitelky pak nasdílelo 270 tisíc lidí. To mu pomohlo dostat se do novin a dokonce i do vysílání australské televize, které se ale jindy klidné šelmě příliš nezamlouvalo.

Stejně jako každá kočka má i Omar své libůstky. Jak řekla Stephy Hirstová BBC, vstává její mazel každý den v pět hodin, posnídá granule a jde si hrát. Večer pak dostane syrové klokaní maso. „V supermarketu pro něj kupujeme klokaní maso v kvalitě pro lidi. Je to jediné maso, u kterého jsme zjistili, že ho chce jíst,“ vypráví majitelka. I láska ke kocourovi ale má své meze. „Zabírá přece jen až trochu moc místa na posteli, takže před ním na noc zavíráme dveře ložnice,“ vysvětlila majitelka Omara.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1