Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tohle v Rusku rozhodně nedělejte. 9 věcí, které vás dostanou do pořádného maléru

Tohle v Rusku rozhodně nedělejte. 9 věcí, které vás dostanou do pořádného maléru

Podobně jako jsou Spojené státy označovány za zemi neomezených možností, je Rusko hodnoceno jako stát, kde se do vězení můžete dostat prakticky za cokoliv. Některé z bizarních případů zveřejnilo na svých webových stránkách Rádio Svobodná Evropa.

Dopis Putinovi

Třiadvacetiletá opoziční aktivistka Darya Kulaková se rozhodla napsat dopis Vladimiru Putinovi, kde ho žádala, aby už počtvrté nekandidoval na ruského prezidenta. Odpověď dostala víc než výmluvnou. Soud jí 9. května odsoudil k 10 dnům vězení. Kulaková se totiž snažila doručit dopis do Putinovy zastupitelské kanceláře v hlavním městě Tatarstánu Kazani. Nepodařilo se jí to a ještě byla odsouzena za neuposlechnutí policejního příkazu.

Malování velikonočních vajíček

V dubnu udělil soud v Čuvašku pokutu ve výši 20 tisíc rublů někdejší učitelce ve školce Jeleně Blinové za to, že vyzdobila tucet velikonočních vajíček heslem „svobodu pro Maltseva“. Blinová tím vyjádřila podporu populárnímu blogerovi a opozičnímu aktivistovi Vjačeslavu Maltsevovi, který čelí obvinění, že napadl policistu během březnové demonstrace v Moskvě.

Čuvašský nejvyšší soud Blinové sice zkraje června snížil pokutu na 10 tisíc rublů, ale potvrdil předchozí rozsudek, podle něhož se Blinová účastnila nezákonné demonstrace. Blinová odmítá, že by porušila zákon; argumentuje, že vajíčka zdobila v té části veřejného parku, kterou úřady vyhradily jako zónu svobodného projevu.

Psaní básniček

Ačkoliv se Rusko pyšní bohatou tradicí psaní poezie, mohou se novodobí básníci dostat kvůli svým výtvorům do pořádného průšvihu. Učitel Alexandr Byvšev byl před dvěma lety obviněn „z podněcování etnické nenávisti“, protože napsal básničku „Ukrajinští patrioté“. Když to vyšlo najevo, dostal okamžitou výpověď z práce a navrch tři sta hodin veřejných prací.

Byvšev v psaní politických básniček nepřestal, čímž si zadělal na další problém. V lednu žalobce oznámil, že zahájil nové vyšetřování Byvševa kvůli básničce o sovětském disidentovi a držiteli Nobelovy ceny Josefu Brodskému. Podle vyšetřovatelů může být básnička „extremistické konotace“.

Boj proti zneužívání dětí

Učitelku v mateřské školce Jevgeniji Chudnovetsovou poslal soud v listopadu 2016 na pět měsíců za mříže kvůli tomu, že sdílela video o zneužívání dětí, které bylo zaměřeno na zvýšení povědomí o tom, co Chudnovetsová nazývá závažným společenským tématem. Nejvyšší soud nicméně nařídil případ přezkoumat a nakonec obvinění vůči Chudnovetsové stáhl. Učitelka už ale měla většinu trestu za sebou. Hřát jí tak může alespoň vědomí, že video pomohlo úřadům chytit dva dospělé, kteří byli následně usvědčeni ze zneužívání dětí a uvězněni na 3 a 6 let.

Hraní pokémonů

Hra „Pokemon Go“, v níž hráči prostřednictvím svého telefonu loví v terénu pokémony, se těší celosvětové oblibě. Její hraní se však vymstilo Ruslanu Sokolovskému, který byl v květnu poslán na 3 a půl roku do vězení za „podněcování nenávisti“ a „zranění pocitů věřících“, čehož se měl dopustit tím, že zveřejnil video, na němž hraje populární hru v jednom z pravoslavných kostelů. Sokolovskému také přitížila videa, v nichž se vysmívá věřícím a popírá božství Ježíše Krista a proroka Mohameda.

Na ruský kontroverzní zákon z roku 2013 o napadání pocitů věřících doplatil v roce 2015 i Viktor Krasnov, kterého úřady popotahovaly kvůli tomu, že v diskuzi na ruské sociální síti VKontakte zveřejnil, že „Bůh neexistuje“. Krasnov strávil měsíc v psychiatrické léčebně, a když jeho případ dostal konečně k soudu, nikdo z těch, jejichž pocity měl zranit, nepřišel ke slyšení. Případ byl letos odložen.

Zveřejňování cool momentek

V únoru 2015 si policie přišla pro Polinu Petruševovou do jejího bytu ve Smolensku a zatkla jí. Provinila se tím, že na internetu vyvěsila historickou fotografii, která zachycovala dům, v němž žije tak, jak vypadal v období okupace města nacistickými vojsky během druhé světové války. Protože na fotografii byla zároveň nacistická vlajka a několik nacistů v uniformách, Petruševová dle ruských úřadů šířila nacistické znaky, což je v Rusku trestné. Žena musela zaplatit pokutu 1000 rublů.

Kritika úřadů

Kritika se v Rusku příliš nenosí. V říjnu 2016 byl dagestánský imám Magmednabi Mogamedanov odsouzen k pěti letům ve vězení, protože „podněcoval k nenávisti“ tím, že přišel na místní policejní stanici a žádal propuštění několika lidí, kteří byli dle jeho názoru nespravedlivě zadrženi.

V září 2016 byl zase čečenský novinář Zhalaudi Gerijev odsouzen ke třem letům vězení s odůvodněním, že měl u sebe marihuanu. Gerijev obvinění odmítl, dle něho jsou skutečným důvodem jeho uvěznění kritické články o čečenském lídrovi Ramzanu Kadyrovi.

O pár měsíců později, v prosinci 2016, skončil za mřížemi Alexej Kungurov. Byl uznán vinným z „veřejného ospravedlňování terorismu“ a odsouzen na 2 a půl roku za mříže. Ruským úřadům se totiž nelíbilo, že na svém blogu kritizoval ruské zapojení do války v Sýrii.

V roce 2011 byl bývalý ministr vnitra Igor Matvejev odsouzen ke čtyřem letům za mřížemi za údajné „zneužití úřadu“. Matvejev zveřejnil video, v němž tvrdil, že vojáci ministerstva vnitra na Dálném východě dostali k jídlu konzervy pro psy. Ačkoliv vyšetřovatelé později uznali, že měl pravdu, odseděl si celý trest.

Řádění na letišti

Poslední případ je názornou ukázkou, jak pružný je ruský právní systém v udělování trestů. V prosinci 2016 obletělo internet video, které zachycovalo řidiče, jež vjel svým autem do letištního terminálu v Kazani. Způsobil škodu v řádu 6 milionů rublů a zranil několik pracovníků letiště. Policie později uvedla, že řidič byl pod vlivem drog, přičemž v autě byly nalezeny čtyři gramy mariuhany. Byl odsouzen k pouhým patnácti dnům administrativní detence, což je v porovnání s výše uvedenými případy hodně mírný trest.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1