Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Tornádo za dveřmi? Nevadí, muž se rozhodl posekat za každou cenu. Příběh šílené fotografie udivuje

Tornádo za dveřmi? Nevadí, muž se rozhodl posekat za každou cenu. Příběh šílené fotografie udivuje
 

Fotografie Kanaďana, který zcela nerušeně seká trávu na své zahradě, ačkoli se za ním hrozivě tyčí tornádo, se bleskově stala hitem sociálních sítí. „Vůbec se tím nezabýval“, dodala autorka snímku, která svého manžela přirovanal v nadsázce k Chucku Norrisovi.

Za snímkem, který sbírá internetovou slávu, stojí Cecilia Wesselová z Alberty. Na vysvětlenou dodala, že její manžel měl sekání trávy prostě na svém seznamu úkolů. Ona si šla mezitím zdřímnout.

O něco později ji probudila rozrušená dcera, která jí povídala o tom, že vidí něco jako tornádo, ale tatínek nejde dovnitř. Cecilia se o svého muže evidentně nebojí. První co udělala, bylo, že pořídila fotografii, kterou sdílela na facebooku s dovětkem „moje zvíře seká s vánkem ve vlasech“.

„Zeptala jsem se ho, jestli nepůjde dovnitř, když je na obloze něco takového. Klidně odvětil, že ne,“ popsala absurdní situaci žena. Tornádo podle ní totiž bylo o poznání dál, než se to z fotografie zdá. Navíc prý rychle zmizelo, aniž by napáchalo nějaké větší škody.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1