Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Továrna na děti. Soudy svěřily podnikateli zbylých 13 potomků, které mu na klinikách porodily náhradní matky

Továrna na děti. Soudy svěřily podnikateli zbylých 13 potomků, které mu na klinikách porodily náhradní matky

Thajský soud předal japonskému podnikateli do rodičovské péče 13 dětí, které mu na klinice umělého oplodnění v Thajsku porodily náhradní matky. Případ se táhne od roku 2014, kdy thajská policie během razií proti obchodu s náhradním rodičovstvím objevila děti v jednom z bytů v Bangkoku. 

Podle britského listu The Guardian chtěl Japonec mnoho potomků, aby jim v budoucnu mohl předat své rozsáhlé jmění.

„Díky štěstí a možnostem, jež může dětem poskytnout jejich biologický otec, který nemá jediný záznam v trestném rejstříku, se soud rozhodl předat mu do péče všech 13 dětí počatých díky náhradnímu rodičovství,“ cituje z rozhodnutí soudu zpravodajský server BBC.

Náhradní matky v Thajsku porodily japonskému podnikateli celkem 16 dětí, tři z nich získal do péče už v roce 2015. S žádostí o jejich přidělení se na soudy obrátil v roce 2014 krátce poté, co z Thajska uprchl. Policie ho tehdy podezírala z obchodování s lidmi.

Případ vešel ve známost pod označením Továrna na děti. Spolu s jemu podobnými incidenty vedl v Thajsku k zákazu poskytovat služby náhradního rodičovství cizincům.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1