Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Transsexualita je zakořeněná hluboko v mozku, potvrdili vědci

Transsexualita je zakořeněná hluboko v mozku, potvrdili vědci

Je transsexualita vrozená nebo se jedná o pouhou pózu? Vysvětlení se pokoušeli najít vědci z kalifornské univerzity. Jejich výzkum potvrzuje, že pocity transsexuálů jsou uložené hluboko v jejich mozku.

To byl také jeden z cílů výzkumu. U některých lidí totiž stále převládá představa, že lidé trpící genderovou dysforii (čili transsexualitou) si svoje onemocnění vymýšlejí, případně vsugerovávají. Dysforie je přitom skutečná psychiatrická diagnóza, která se projevuje neztotožněním člověka s biologickým pohlavím a touhou být osobou opačného pohlaví. Tato diagnóza je vědecky uznávaná a má již svoji definovanou léčbu. Záměrem výzkumu přesto bylo i vyvrátit některé zažité pověry.

Tým Laury Caseové, která se zabírá výzkumem mozku, podrobil dvě skupiny žen jednoduchému experimentu. Vědci se ukazovátkem dotýkali vždy rukou a hrudníku zkoumaných účastnic. Zároveň měřič snímal jejich mozkovou aktivitu a zjednodušeně se dá říct, míru vzrušení.

Experti následně impulzy srovnávali u dvou skupin zkoumaných subjektů – heterosexuálních žen a transsexuálních žen, které se cítily být muži, ale zatím nepodstoupily chirurgické odstranění ňader.

Heterosexuální ženy při dotyku hrudníku vykazovaly určitou míru neurologického vzrušení, která dokládá, že reagují na dotyk v blízkosti svých intimních partií. Transsexuální ženy podle měření mozkových impulzů naopak oblast hrudníku zřejmě nevnímají jako svojí intimní zónu. Míra naměřeného vzrušení u nich byla mnohem nižší.

„Transsexuální ženy necítily, že by ňadra byla intimní součástí jejich těla. Tato reakce je přitom čistě neurologická a neovlivnitelná. Výsledky tedy dokazují, že transsexuálové se skutečně necítí dobře ve svém fyzickém těle, se kterým se neidentifikují,“ vysvětluje Caseová ve vyjádření pro americký web The Daily Beast. Výzkum potvrdil hypotézu o transsexualitě zakořeněné v mozku.

Další výzkum bude přesto ještě nutný. Testy se zatím uskutečnily jen na malém vzorku lidí. Jedná se ale o další trumf proti těm, kteří tvrdí, že transsexualita je jen pouhým „výstřelkem“ a svobodným rozhodnutím.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744