Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trapas v přímém přenosu. V pořadu BBC si spletli politologa s horolezcem

Trapas v přímém přenosu. V pořadu BBC si spletli politologa s horolezcem

Oblíbenou součástí silvestrovského zábavního programu bývají sestřihy kiksů, kterých se ve vysílání dopustili pracovníci médií. Přešlapy se přitom nevyhýbají ani britské veřejnoprávní BBC, o čemž se její diváci mohli přesvědčit hned zkraje nového roku.

Podle rozvrhu se měl ve studiu objevit horolezec Leslie Binns. Moderátoři ranního vysílání BBC Jon Kay and Rachel Burdenovou si s ním měli povídat o jeho posledním vysokohorském výstupu. Válečný veterán Binns, který v bojích oslepl na jedno oko, se totiž pět set metrů pod vysněným vrcholem Mont Everestu neváhal otočit a vyrazit na pomoc jiné horolezkyni, která měla zdravotní problémy. Ta díky jeho pomoci přežije výstup na Mont Everest ve zdraví.

Když se však Kay po krátkém úvodním představení hosta, obrátil na muže sedícího naproti němu ve studiu, aby si s ním začal povídat, dočkal se překvapivé reakce: „Myslím, že máte špatného člověka“.  Někdo evidentně popletl časy výstupu, místo Binnse tak na místo pro hosty usedl odborník na americkou politiku Todd Landman.

Moderátoři se záměnou nenechali vyvést z rovnováhy. „Víte, to je tak legrační,“ rozesmála se moderátorka Rachel Burdenová, když si uvědomila, že proti ní sedí špatný host. „Prohlížela jsem si tohoto muže a říkala si: ‚nevypadá nutně jako horolezec‘.“ „Vypadáte hrdinně,“ vtipkoval její moderátorský kolega. S úsměvem přešlap přešel i Landman. „Mohu vám říci spoustu hrdinských příběhů, ale žádný z nich nezahrnuje výstup na Mont Everest,“ uvedl.

Podívejte se na záznam z pořadu

Na horolezce Binnse se dostalo ještě tentýž den. BBC se svým divákům omluvila. „Byla to obrovská chyba, k jejímuž napravení došlo hned poté, co vyšla najevo. Děkujeme oběma našim hostům, kteří záměnu přijali s humorem,“ napsala v prohlášení. 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744