Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump je podvodník, Amerika může za migrační krizi, říká hvězda karlovarského festivalu Tim Robbins

Trump je podvodník, Amerika může za migrační krizi, říká hvězda karlovarského festivalu Tim Robbins

Muž, který nedělal kompromisy a nikdy nepřekročil hranice své vnitřní integrity, to byl podle amerického herce a režiséra Tima Robbinse český a v USA proslavený režisér Miloš Forman. Z obdivu k němu se dnes znovu vyznal na festivalu v Karlových Varech, kde svým vystoupením zahájil tiskové konference. Robbins si v pátek získal bezprostředností i kritickým vyjadřováním diváky i novináře. Těm druhým dnes řekl, že se musí kriticky vyjadřovat, jinak by se cítil jako zrádce demokracie.

Za svůj nejoblíbenější Formanův film považuje Přelet nad kukaččím hnízdem o vzdoru jednotlivce proti systému.

Robbins opět kritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa a řekl, že USA spustily svými kroky před iráckou válkou pozdější migrační krizi a nikdo z odpovědných za to nenese trest.

„Dělat kompromisy je nebezpečné. Pokud něco víte a neřeknete to, je to pro mě zrada toho, čím je demokracie. Demokracie není na to, abychom ji použili, když se nám to hodí, ale abychom ji použili v těžkých chvílích, přál bych si, aby tak činilo více lidí,“ řekl Robbins.

O Trumpovi říká, že je podvodník a podvedl i své voliče. V USA podle něj panuje krize důvěry vůči politickým institucím i médiím, které se podle něj podílely na jím zmiňované irácké válce. „Celá byla založena na manipulaci s údaji a vedla k tragédii, vypukla migrační krize, na jejímž počátku jsou USA a nikdo nechce přiznat, že to byla chyba,“ řekl.

Svou zemi kritizoval i za diskurs v otázce migrantů. „Myšlenka, že imigranti nám něco ukradnou nebo nám ublíží, je myšlenka ignorantská,“ uvedl. Podle něj skýtá umění i věda mnoho příkladů autorství lidí, které lze nazývat imigranty. „Miloš Forman přišel s pěti skvělými filmy, které natočil v USA a přitom pocházel z Československa ... všichni jsme nějakým způsobem přistěhovalci,“ řekl Robbins.

1080p 720p 360p
Tim Robbins vzpomíná na Miloše Formana a na to, jak spolu nenatočili film

Poprvé prý v pátek ve Varech viděl Lásky jedné plavovlásky, na nichž dnes ocenil civilnost i zachycení atmosféry 60. let. „Amadeus je prostě geniální film, ale ten, který mě dostal nejvíc, je Přelet nad kukaččím hnízdem. Miloš v něm zachytil ducha toho, co se tehdy dělo v naší zemi,“ řekl Robbins. „Rebelství hlavního hrdiny v podání Jacka Nicholsona bylo i naším rebelstvím. Vyjádřil všechny naše frustrace té doby ... ať už je to myšlenka, že jsou pravidla, která nelze porušovat, nepřekročitelný respekt vůči autoritám, že vše, co říkají, musí být pravda ... postavit se proti tomu a zpochybnit to, to je to, co rezonovalo v USA,“ řekl.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744