Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump je podvodník, Amerika může za migrační krizi, říká hvězda karlovarského festivalu Tim Robbins

Trump je podvodník, Amerika může za migrační krizi, říká hvězda karlovarského festivalu Tim Robbins

Muž, který nedělal kompromisy a nikdy nepřekročil hranice své vnitřní integrity, to byl podle amerického herce a režiséra Tima Robbinse český a v USA proslavený režisér Miloš Forman. Z obdivu k němu se dnes znovu vyznal na festivalu v Karlových Varech, kde svým vystoupením zahájil tiskové konference. Robbins si v pátek získal bezprostředností i kritickým vyjadřováním diváky i novináře. Těm druhým dnes řekl, že se musí kriticky vyjadřovat, jinak by se cítil jako zrádce demokracie.

Za svůj nejoblíbenější Formanův film považuje Přelet nad kukaččím hnízdem o vzdoru jednotlivce proti systému.

Robbins opět kritizoval amerického prezidenta Donalda Trumpa a řekl, že USA spustily svými kroky před iráckou válkou pozdější migrační krizi a nikdo z odpovědných za to nenese trest.

„Dělat kompromisy je nebezpečné. Pokud něco víte a neřeknete to, je to pro mě zrada toho, čím je demokracie. Demokracie není na to, abychom ji použili, když se nám to hodí, ale abychom ji použili v těžkých chvílích, přál bych si, aby tak činilo více lidí,“ řekl Robbins.

O Trumpovi říká, že je podvodník a podvedl i své voliče. V USA podle něj panuje krize důvěry vůči politickým institucím i médiím, které se podle něj podílely na jím zmiňované irácké válce. „Celá byla založena na manipulaci s údaji a vedla k tragédii, vypukla migrační krize, na jejímž počátku jsou USA a nikdo nechce přiznat, že to byla chyba,“ řekl.

Svou zemi kritizoval i za diskurs v otázce migrantů. „Myšlenka, že imigranti nám něco ukradnou nebo nám ublíží, je myšlenka ignorantská,“ uvedl. Podle něj skýtá umění i věda mnoho příkladů autorství lidí, které lze nazývat imigranty. „Miloš Forman přišel s pěti skvělými filmy, které natočil v USA a přitom pocházel z Československa ... všichni jsme nějakým způsobem přistěhovalci,“ řekl Robbins.

1080p 720p 360p
Tim Robbins vzpomíná na Miloše Formana a na to, jak spolu nenatočili film

Poprvé prý v pátek ve Varech viděl Lásky jedné plavovlásky, na nichž dnes ocenil civilnost i zachycení atmosféry 60. let. „Amadeus je prostě geniální film, ale ten, který mě dostal nejvíc, je Přelet nad kukaččím hnízdem. Miloš v něm zachytil ducha toho, co se tehdy dělo v naší zemi,“ řekl Robbins. „Rebelství hlavního hrdiny v podání Jacka Nicholsona bylo i naším rebelstvím. Vyjádřil všechny naše frustrace té doby ... ať už je to myšlenka, že jsou pravidla, která nelze porušovat, nepřekročitelný respekt vůči autoritám, že vše, co říkají, musí být pravda ... postavit se proti tomu a zpochybnit to, to je to, co rezonovalo v USA,“ řekl.

 

Šokující zjištění vědců: Pokud nejíte sladké, ohrožujete vlastní zdraví

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Diety chudé na sacharidy, jako je například Dukanova nebo Atkinsova dieta, jsou velmi módní, zvláště pro své rychlé a výrazné účinky. Tyto diety omezují či vylučují ze stravy všechny sacharidy, včetně rychle vstřebatelných cukrů (obsažených třeba v moučnících) a pomalu vstřebatelných cukrů (jsou například v chlebu, těstovinách či rýži). Stoupenci takové diety vyřazují z jídelníčku rovněž ovoce a zeleninu. Jejich strava naopak obsahuje hodně proteinů a tuků. To je ovšem nebezpečná volba.

Výzkum profesora Macieje Banacha z Lodžské univerzity ukazuje, že dieta chudá na sacharidy představuje v dlouhodobé perspektivě riziko pro zdraví. Tým vědců sledoval 11 let více než 24.000 dobrovolníků, mužů i žen. Všichni drželi dietu, ale nikoli stejnou. Když vědci zjistili jejich zdravotní stav, životní styl a výživu, srovnávali rizika předčasné smrti.

Link

Účastníkům studie, kteří nejedli sacharidy, hrozilo o 32 procent vyšší nebezpečí, že zemřou o šest let dříve, než ti, jejichž strava obsahovala hodně sacharidů. Riziko, že člověk podlehne kardiovaskulární chorobě, vzrostlo o 50 procent, jestliže dotyčná osoba konzumovala málo sacharidů či dokonce žádné. U rakoviny bylo riziko o 30 procent vyšší.

Studie také ukázala, že osobám s normální váhou, které se rozhodly držet takovou dietu, hrozilo větší riziko předčasného úmrtí než lidem obézním. Výsledky se potvrdily i poté, co bylo přihlédnuto ke konzumaci alkoholu, kouření, fyzické aktivitě či chorobám jako je vysoký krevní tlak.

Podle autorů studie nejsou tyto výsledky spojeny jen s nízkým přísunem sacharidů. Souvisejí zřejmě i se zvýšenou konzumací proteinů a tuků. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) nadměrná konzumace červeného masa a uzenin bohatých na cholesterol a nasycené tuky přispívá ke vzniku některých druhů rakoviny, zejména střev a konečníku. Tyto látky mají rovněž na svědomí kardiovaskulární choroby. Navíc může hrát roli i snížená konzumace minerálních látek a vitamínů.

Link

Francouzská Národní agentura pro bezpečnost potravin (ANSES) varuje před "klinickými, biologickými a psychickými dopady" spojenými s odtučňovacími dietami. Vzhledem k nedostatku některých živin mohou nastat problémy s kostmi či s metabolismem. V dlouhodobé perspektivě tyto diety vedou k bludnému kruhu, kdy člověk znovu nabere shozené kilogramy.

Jestliže jsou diety chudé na sacharidy v krátkodobé perspektivě účinné, jsou dlouhodobě riskantní a neměly by být doporučovány, varuje profesor Banach. Je totiž důležité nevynechávat jeden druh potravy. Sacharidy, proteiny a tuky jsou pro stravování nezbytné. Podle nutričních poradců je výživová potřeba člověka pokryta, jestliže se strava skládá z asi 50 procent sacharidů, 20 procent proteinů a 30 procent tuků.

-1