Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump: Je to falešná zpráva, prověrku pro své děti nechci

Trump: Je to falešná zpráva, prověrku pro své děti nechci
 

Je to typicky falešná novinářská zpráva, reagoval Donald Trump na tvrzení, že chce pro své děti bezpečnostní prověrku. Vypadá to tak, že ani jeden z trojice jeho dospělých ratolestí, se nedostane k tajným informacím. Otázkou zůstává, zda k nim bude mít přístup zeť nově zvoleného prezidenta Jared Kushner.

Zprávu o tom, že Trump shání pro své děti Erika, Ivanku a Donalda juniora bezpečnostní prověrku nejvyššího stupně, přinesla jako první televize CBS News. Spekulovat pak o ní začala i další média. Americké zákony prezidentům zakazují zaměstnat své příbuzné v Bílém domě. Trump by je ale mohl z otcovské lásky postavit do role svých poradců. Díky prověrce by se pak dostali i k tajným informacím. To by mohlo způsobit konflikt zájmů už z toho důvodu, že Trumpovy děti slíbily, že se postarají o byznys svého otce, zatímco bude v čele Spojených států.

Ve středu ale Trump na svém Twitteru prohlásil, že o žádnou prověrku pro své děti nežádal, informoval server Politico. Otázkou teď zůstátá, zda mezi ně počítá i zetě Jareda Kushnera, jenž má za ženu Ivanku. Vydavatel New York Observer stál po Trumpově boku po dobu celé kampaně. Teď by mohl mít díky prověrce přístup i na prezidentské brífinky.

Kushner byl Trumpovi nablízku i minulý týden. Zatímco budoucí prezident mluvil v Bílém domě s Barackem Obamou, Kushner se sešel s personálním šéfem Bílého domu Dennisem McDonoughem.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1