Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump radí americkému námořnictvu. Zpátky k páře, velí

Trump radí americkému námořnictvu. Zpátky k páře, velí

Donald Trump v rozhovoru pro magazín Time navrhnul americkému námořnictvu, aby se vykašlalo na nejmodernější postupy a vrátilo se zpátky k „zatracené“ páře. Konkrétně chce u supermoderní letadlové lodě USS Gerald Ford nahradit nový elektromagnetický letecký katapult (EMALS) za mírně zastaralý parní urychlovač.

Katapult EMALS, který letadlům startujícím z letadlových lodí pomáhá získat počáteční rychlost až 240 kilometrů v hodině je podle Trumpa neúčinný. „Navíc musíte být Albert Einstein, abyste ten systém uvedl do provozu. Stojí to o stamilióny dolarů více, než párové katapulty a je to méně spolehlivé. Zůstanete u páry,“ řekl Trump v rozhovoru.

Je však otázka, zda si admirálové vezmou Trumpovy rady k srdci. Systém EMALS je totiž na letadlové lodi USS Gelad Ford již nainstalovaný a jeho výměna za parní systém by byla velmi obtížná. O tom, kolik by to stálo daňové poplatníky, raději ani nemluvit...

„Takový názor mi přijde naprosto šílený. Celá myšlenka toho, že vyrveme již zabudovaný EMALS z lodi Gerald Ford a že redesignujeme další lodě flotily by byla neskutečně nákladná,“ říká Rebort Farley, vojenský expert na letadlové lodě.

Elektromagnetický katapult má navíc oproti svému parnímu předchůdci i mnoho výhod. „Je méně náchylný k selhání, lehčí, energeticky úspornější a je kalibrovatelný pro jakýkoliv typ letadla,“ vyjmenovává hlavní výhod Andrew Holland z amerického think tanku American Security Project.

S tím však nesouhlasí Jerry Hendrix, námořní expert z Centra nové americké bezpečnosti. „Prezidentova kritika tohoto programu je oprávněná. Má plné právo na to být frustrovaný a je jen správné, že námořnictvu řekne, aby si dávalo větší pozor na takovéto přešlapy,“ tvrdí Hendrix.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1