Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump udělil milost dvěma krocanům. Na ceremonii před Dnem díkůvzdání hýřil vtipem

Trump udělil milost dvěma krocanům. Na ceremonii před Dnem díkůvzdání hýřil vtipem

Spojené státy čeká Den díkůvzdání, který se pro miliony Američanů nese ve znamení rodinného posezení u krocaní pečeně. Tradicí se však stalo i omilostnění krocanů, kteří měli nakrmit hladové krky v Bílém domě. Jinak tomu není ani v případě Donalda Trumpa, který před jistou smrtí zachránil krocany jménem Wishbone a Drumstick. Šéf Bílého domu byl během ceremoniálu samý vtip a vzpomněl si i na své předchůdce Baracka Obamu a Harryho Trumana.

Poté, co Trump dvěma opeřencům udělil milost, připomněl stejný krok Baracka Obamy z loňského roku, který před pekáčem zachránil krocany jménem Tater a Tot.

„Jak mnoho z vás ví, jsem velice aktivní v odvolávání řady exekutivních opatření mého předchůdce, byl jsem ale právní kanceláří Bílého domu informován, že omilostnění Tatera a Tota nemůže být za žádných okolností zrušeno,“ vtipkoval podle serveru Business Insider Donald Trump.

„Tatere a Tote, můžete klidně odpočívat,“ dodal prezident, který bude Den díkůvzdání trávit s rodinou v rezortu Mar-a-Lago na Floridě.

Šéf Bílého domu si během dnešního ceremoniálu vzal na paškál i bývalého amerického prezidenta Harryho Trumana, který před 70 lety neváhal krocany poslat do trouby a u příležitosti Dne díkůvzdání si na nich pochutnat. „Milost jim neudělil. Odmítl. Byl neústupný kuchtík. Dnes budu mnohem hodnější prezident,“ smál se Trump.

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1