Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Trump vymyslel nové slovo. Celý svět dumá nad tím, co znamená "covfefe"

Trump vymyslel nové slovo. Celý svět dumá nad tím, co znamená "covfefe"

Americký prezident Donald Trump vyvolal svým nejnovějším příspěvkem na Twitteru velký poprask. Použil totiž výraz, který nedává žádný smysl, což řadu lidí na sociálních sítích podnítilo ke spekulacím, co asi tak mohl mít nejvyšší představitel USA na mysli. 

„Despite the constant negative press covfefe (navzdory neustálým negativním tiskovým ‚covfefe‘ pozn. red.),“ zveřejnil Trump krátce po půlnoci ve Washingtonu na svém oficiálním twitterovém účtu, který sleduje více než třicet milionů uživatelů sociální sítě.

Protože se zjevně jedná o neukončenou větu, která navíc obsahuje nesmyslný výraz a protože americký prezident nepřidal žádné další vysvětlení, rozjela se na sociálních sítích rozsáhlá debata plná sarkastických komentářů, které spekulují o tom, co měl asi tak Donald Trump na mysli a v jakém stavu svůj nejnovější příspěvek psal.

Tuto spekulaci podnítil před několika minutami i sám americký prezident, který příspěvek smazal a místo něho vyvěsil jiný, v němž vyzývá k uhádnutí skutečného významu výrazu „covfefe“.

Vlnu uštěpačných komentářů například rozpoutala americká komička Kristina Wongová, která si všimla, že si neznámý kupec pořídil doménu covfefe.com. „Možná to byli Rusové,“ vtipkovala. Žertoval i herec Zach Braff, který nadhodil, že tiskový mluvčí Bílého domu Sean Spicer vbrzku stejně jako v předešlých případech vyrazí do zarputilé obrany svého šéfa a udělá z nesmyslného výrazu „to nejlepší slovo na světě“.

Na Twitteru se objevila také celá řada GIFů parodujících nesmyslný výrok prezidenta Trumpa.

Server Axios uvádí, že se prezidentovo okolí snaží omezit čas, který Trump tráví na Twitteru, aby snížilo pravděpodobnost, že se Trump dopustí nějakého přešlapu. Většinou to prý funguje, ale jak vidno z nejnovějšího příspěvku, ne vždy se podaří Trumpa uhlídat.

Nesmyslný výraz nebyl jediný, o čem se v souvislosti s twitterem Donalda Trumpa hovoří. Scénárista John Niven si všiml, že americkému prezidentovi během víkendu přibylo neobvykle velké množství sledovatelů. Spousta z nich jsou však zřejmě falešně vytvořené účty. Podle aplikace, která zkoumá autentičnost účtů, je pouze 51 % Trumpových sledovatelů skutečných.

Server Newsweek podotýká, že to není poprvé, kdy někdo poukazuje na falešné účty v souvislosti s Trumpovým twitterem. Za zajímavé však považuje skutečnost, že podíl falešných uživatelů narůstá na úkor těch skutečných. Ještě v dubnu 2016, kdy Donald Trump zahajoval cestu do Bílého domu, falešných uživatelů na jeho twitteru bylo pouhých 8 procent.

Podle Newsweeku se nedá vyloučit, že si Trump falešné sledovatele kupuje, aby ukázal, jak je populární. A možná předehnal i svého předchůdce Baracka Obamu, který má v současné době trojnásobně větší množství sledovatelů. Na rozdíl od Trumpa za nimi však dle Newsweeku ze 79 % stojí skuteční uživatelé.

 

 

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1