U hasičů byla jen pět dní. Přesto mladá April dokázala uprostřed zničujícího požáru zachránit několik životů | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

U hasičů byla jen pět dní. Přesto mladá April dokázala uprostřed zničujícího požáru zachránit několik životů

U hasičů byla jen pět dní. Přesto mladá April dokázala uprostřed zničujícího požáru zachránit několik životů

„Pusťte mě tam, chci pomáhat. To je důvod, proč jsem se k vám přihlásila!“ Pro šestadvacetiletou April Cachiaovou, byl požár bytového domu v Londýně opravdu emotivní zážitek. K hasičům se totiž přidala pouhých pět dní před tím, než na západě britské metropole propuklo ohnivé peklo.  

Mladá hasička si měla v osudný den odbít svojí první plnohodnotnou směnu u hasičského sboru, místo oťukávání ale musela pomáhat, a to rovnou v první linii. „Vypadalo to, jako kdyby začal konec světa,“ svěřila se serveru DailyMail.

Ona a její kolegové dorazili před obytný dům Grenfell Tower zhruba ve dvě hodiny ráno a začali hledat obyvatelé, které v domě uvěznil požár. „Nikdy před tím jsem to nedělala, něco ve mně mi ale říkalo, co mám dělat. Nikdy nezapomenu na to, co říkali lidé, které jsme dostali ven.“

April ale ještě před nedávnem seděla za kancelářským stolem a starala se o vyplácení mezd. Stát se hasičkou byl ale její dětský sen. A tak se před rokem přihlásila. Svůj jedenáctitýdenní výcvik dokončila na konci května a v červnu už si pomalu začínala zvykat na svojí novou profesi.

V rozpálené budově jen několik hodin, pak April a její tým vystřídali další hasiči. „To je jedna z nejtěžších věcí, které jsem musela udělat. Odejít s vědomím, že tam stále ještě jsou lidé.“

Přesto, že na začátku své hasičské kariéry doslova prošla ohněm, rozhodně jí to neodradí: „Nemohu se dočkat, až se vrátím zpátky do práce. Jsem nesmírně hrdá na to, že mohu být součástí tak úžasné záchranné složky.“

1080p 720p 360p
První záběry z útrob vyhořelého věžového bytového domu v Londýně.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.