Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Uletělo vám letadlo? Prohráli jste volby? Sveďte to nás, utahuje si ruská televize z Američanů

Uletělo vám letadlo? Prohráli jste volby? Sveďte to nás, utahuje si ruská televize z Američanů

Hlásná trouba ruské propagandy, společnost RT, se pustila do posměšné kampaně. Na největších ruských letištích totiž umístila billboardy, v nichž si utahuje z obvinění, podle kterých Rusko ovlivňovalo loňské americké prezidentské volby.

„Sám prezident Vladimir Putin tuto kampaň schvaloval,“ uvedla na dotaz serveru BuzzFeed tisková mluvčí koncernu RT Anna Belkinová. Na otázku, zda si dělá legraci, odpověděla: „Rusové nemohou vtipkovat o prezidentu Putinovi.“ Belkinová dodala, že firma si grafiku těchto bannerů a billboardů vyrobila sama.

„Zmeškali jste letadlo? Prohráli jste ve volbách? Sveďte to na nás,“ hlásá jeden ze šesti reklamních panelů, které se objevily na letišti v Moskvě, Petrohradě a v Soči. „Přijďte blíže a zjistěte, co plánujeme hacknout příště,“ říká další z reklamních sdělení.

Společnost RT je vnímána jako propagandistické médium přímo napojené na ruskou vládu. Reporty bývalých zaměstnanců uvádějí, že pracovní prostředí v této mediální organizaci nejvíce připomíná práci v tlakovém hrnci. „Je to tam neustále plné stresu a křiku,“ popisoval situaci jeden ze zdrojů, který nechtěl být jmenován. Míra vyčerpání redaktorů i televizních moderátorů je prý extrémní.

Posměváček však může být brzy sám posmíván. V USA totiž vrcholí skandál ohledně loňské schůzky Donalda Trumpa juniora s ruskou právničkou Natalií Veselickou. Na ni se Trump mladší měl vypravit v naději, že získá kompromitující materiály na protikandidátku svého otce v prezidentské kampani, Hillary Clintonovou.