Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Umělá inteligence je nebezpečnější než Severní Korea, tvrdí vizionář Elon Musk

Hrozby, které vyplývají z neregulované umělé inteligence (AI) jsou větší, než hrátky severokorejského vůdce Kim Čong-una s jadernými zbraněmi. Myslí si to americký technokrat a vizionář Elon Musk, který opět vyzval k tomu, aby lidstvo umělou inteligenci regulovalo, a předešlo tak vzpouře robotů.

„Pokud nejste znepokojení umělou inteligencí, tak byste měli být. Představuje totiž mnohem větší riziko, než například Severní Korea,“ uvedl Elon Musk na sociální síti Twitter. Celý tweet pak doprovodil fotografií zamyšlené ženy, pod níž byl text: „Nakonec roboti stejně vyhrají.“

Podle Muska by umělá inteligence měla být regulována podobně jako cokoliv jiného, co představuje pro lidstvo zásadní bezpečnostní ohrožení. Minulý měsíc Musk, zakladatel služby PayPal, vesmírné společnosti SpaceX či automobilky Tesla, uvedl, že AI představuje pro lidskou civilizaci zásadní existenční riziko.

Na jeho varování mu tehdy odpověděl zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. „Já jsem optimista. Nerozumím lidem, kteří pořád jenom sýčkují a vytrubují do světa apokalyptické scénáře. V mnoha ohledech je to velmi negativní a řekl bych, že je to i pěkně nezodpovědné,“ uvedl zakladatel Facebooku na své sociální síti. Jenže to Muska jenom vyprovokovalo. „Já jsem o tom s Markem hovořil a jeho znalost problému je limitovaná,“ setřel Zuckerberga Musk.

Elon Musk, kterého mnozí připodobňují k superhrdinovi Iron Manovi, však není ve svých názorech osamocen. Před riziky spojenými s umělou inteligencí varují například teoretický fyzik Stephen Hawking či zakladatel Microsoftu Bill Gates. „Vývoj umělé inteligence může znamenat konec lidské rasy. Vzestup mocné umělé inteligence může být buď ta nejlepší, nebo ta nejhorší věc, která kdy lidstvo potkala. Jen zatím nevíme, která z nich to bude,“ řekl pro BBC Hawking.

 

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744