Umělá inteligence si připsala další lidský skalp. Dokáže lépe číst i porozumět textu, ukázal test

vkr

18. 01. 2018 • 07:30

Čínská internetová společnost Alibaba vytvořila umělou inteligenci, která porazila člověka v jedné z jeho nejpřirozenějších disciplín -  ve čtení a v porozumění textu. V testu, který připravila Stanfordská univerzita, počítač s programem Alibaby získal skóre 82.44 bodu, nejlepší zástupce lidského druhu zabodoval jen 82.304 body. 

Den poté, co společnost Alibaba oznámila senzační výsledek, vyšlo najevo, že umělá inteligence stroje od společnosti Microsoft v tom samém testu dosáhla výsledku 82.65 bodu, tyto výsledky ale byly zpracovány až později.

„Výsledek testu znamená, že objektivní otázky jako je ´Co způsobuje déšť?´ mohou být nyní zodpovídány s velkou mírou určitosti strojem. Tato technologie může být využita například pro vylepšení zákaznického servisu, ke zlepšení online odezvy vůči pacientům nebo například k vylepšení umělých průvodců v muzeích,“ vysvětluje Luo Si, vědec zodpovědný za technologii zpracování běžného jazyka společnosti Alibaba.

Test, ve kterém umělá inteligence člověka porazila, byl založen na pěti stovkách hesel z Wikipedie, ke kterým se vázalo deset tisíc otázek. Na určitou část měli účastníci testu co nejlépe odpovědět.

Kompletní zpravodajství k prezidentským volbám 2018 najdete zde>>>

SDÍLET