Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Umělá inteligence v boji s padělateli. Chytrá aplikace pozná falešnou kabelku za 20 vteřin

Umělá inteligence v boji s padělateli. Chytrá aplikace pozná falešnou kabelku za 20 vteřin

Podvodníci a padělatelé luxusních značkových produktů mají zaděláno na velký problém. Nově se totiž musejí obávat nejenom celní správy a naštvaných zákazníků požadujících zpět své peníze, ale i umělé inteligence. Tu totiž využila startupová společnost Entrupy, která zákazníkům nabízí aplikaci ověřující pravost zboží, které si právě prohlížejí. 

Aplikace funguje jednoduše. Pomocí dodaného přenosného skenovacího zařízení si  zákazník nafotí několik fotografií zkoumaného produktu, například kabelky, a tyto fotografie následně odešle na server startupové společnosti. Tam nafotografované vzorky umělá inteligence porovná se svou databází na základě několika hledisek a zákazníkovi pošle okamžitě zpět verdikt o pravosti zboží či případném podvrhu. Celý proce přitom zabere jen asi dvacet vteřin, a to navzdory tomu, že referenční databáze má již tři miliony obrázků luxusního zboží.

„Princip našeho zařízení spočívá v tom, že mikroskopické charakteristiky originálních produktů vykazují společné charakteristiky, které je dovolí odlišit od jejich padělků,“ vysvětluje Lakshminarayanan Subramanian, profesor na Newyorské univerzitě a jeden z výzkumníků technologie.

Aplikace se však nezaměřuje jen na vzorek látky, ale zkoumá rovněž i úroveň zpracování, barevnost či materiál produktu. Úspěšnost rozpoznání padělků je přes 96 procent, postupem času se však bude dále zlepšovat. Snímky, které zákazníci pořídí, se totiž automaticky zařadí do databáze, čímž se výsledek dále zpřesní.

Vcelku nenápadná aplikace má obrovský potenciál, kvůli globálnímu obchodu s padělky totiž globální ekonomika přichází ročně o 460 miliard dolarů. „V ideálním světě bychom neexistovali,“ doplňuje výkonný ředitel firmy Vidyuth Srinivasan. „Ale čím více se nám bude dařit zprůhlednit trh, tím lepší to bude pro obchod,“ dodává.

Aplikace zatím funguje jen pro ty nejexkluzivnější značky, lidé ji mohou využít například při zkoumání pravosti oblečení či doplňků z dílny Dior, Gucci, Prada, Louis Vuitton, Yves Saint Laurent a deseti dalších. Časem se však dá očekávat rozšíření i na další značky. 

„Myslím, že v blízké budoucnosti bude umělá inteligence určitě řešením, které posune míru odhalování padělků na novou úroveň,“ tvrdí Srinivasan. „Je to ale hra na kočku a na myš,“ dodává. S tím, jak se budou vyvíjet technologie a efektivita zařízení sloužících k odhalení nepravých výrobků budou zlepšovat své technologie i padělatelé. Používání lepších materiálů a zpracování pro ně nicméně alespoň bude nákladnější a proto jejich byznys nebude tak efektivní, jako dříve.

Umělá inteligence je jako obrana proti podvodníkům využívána stále častěji, nedávno své řešení představila například finanční společnost Paypal. Ta nyní nechá umělou inteligenci porovnávat IP adresy a jejich fyzickou lokaci posledního přihlášení k účtu klienta a pokud zjistí nesrovnalosti, upozorní patřičné zaměstnance, kteří se případem dále zabývají, informuje server EnGadget.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744