Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Umělec zbožňuje svého psa. Spolu s křížencem baví internet dokonale sladěným oblečením

Umělec zbožňuje svého psa. Spolu s křížencem baví internet dokonale sladěným oblečením

Milovníci zvířat ten pocit dobře znají. Stačí jediný pohled do očí němé tváře a i ten největší drsňák je rázem ztracený. Americký umělec Topher Brophy nalezl svou chybějící část v psím kříženci jménem Rosenberg. Spolu se svým mazlíčkem baví internet dokonale sladěnými outfity.

Pořekadlo „jaký pán, takový pes“ platí v případě amerického umělce Tophera Brophyho a jeho psa Rosenberga do puntíku. Dvouletý kříženec pudla s australským ovčákem navíc vypadá, jako by svému páníčkovi z oka vypadl – jeden má rozcuchané vlasy, druhý rozevlátou srst, stejná je i barva jejich očí.

Před časem tak Brophyho napadlo, že by nebylo od věci se začít stejně i oblékat. Internetová stránka, kam společné fotografie Topher Brophy umisťoval, se okamžitě stala hitem.

Společně s Rosenbergem za déle než půl roku trvání projektu zatím stačili vystřídat nepřeberné množství kostýmů, od oděvu ortodoxních Židů, přes elegantní smokingy až po vojenské maskování nebo extravagantní vzory šelem.

Topher Brophy svou stránku využívá rovněž jako platformu, skrze kterou může promlouvat k americkému národu. V převlecích za strýčka Sama tak s Rosenbergem lákali občany k účasti ve volbách, jindy zase děkovali americké armádě nebo lobbovali za zdravý životní styl.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1