Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Upíři sají krev i z člověka, tvrdí vědci. Můžou přenášet viry i vzteklinu

Upíři sají krev i z člověka, tvrdí vědci. Můžou přenášet viry i vzteklinu

Že jsou upíři sající lidskou krev jen v béčkových hororech? Tým vědců z jedné brazilské univerzity podobná tvrzení vyvrací. Našel totiž druh upíra, který se skutečně může živit krví z člověka. Zvyšují se tak rizika přenosu některých nebezpečných nemocí.

Enrico Bernard z Federální univerzity Pernambuco v brazilském městě Recife zkoumal spolu se svým týmem vzorky výkalů upíra ptačího, který žije v tamním národním parku Catimbau. Z nich zjistil, že obsahují i stopy lidské krve.

„Překvapilo nás to, jelikož tenhle druh není přizpůsobený na to, aby se živil z krve savců,“ konstatuje Bernard. Jak napovídá název, upír ptačí totiž cílí na jiné živočichy, v tomto případě ptáky. Jejich krev obsahuje vysoké množství tuku, zatímco savci disponují krví bohatou na proteiny.

„Evidentně se přizpůsobují změnám životního prostředí a novým zdrojům potravy,“ domnívá se Bernard.

Upíří sání krve je však odlišné od způsobu, jakým ho popisují různé horory. Ve skutečnosti nejprve ostrými řezáky naříznou kůži hostitele a pak krev vytékající z rány postupně olizují. Spořádat jí dovedou až 50 ml. Vzhledem k protisrážlivým látkám ve slinách však rána často krvácí i dlouho po upírově nasycení.

Člověk se sice nemusí bát, že by na kousnutí upírem vykrvácel, komplikace mohou ale přinést různé nemoci, které zvíře přenáší. Některé z nich, jako třeba vzteklina, jsou přitom životu nebezpečné. „Předchozí práce odhalily, že přenáší také hantavirus,“ upozorňuje Daniel Berger z americké Univerzity v Georgii na vir, jenž způsobuje leckdy smrtelná onemocnění ledvin nebo dýchacích cest.

Bernardův tým předpokládá, že k napadení člověka upírem dochází během spánku. Nyní chce pokračovat ve výzkumu tím, že obejde okolní rezidenty a bude zkoumat, kdy a jak často je upír pokousal.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744