Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Utečte, ztlumte telefon. Co dělat, když na váš hotel zaútočí teroristé

Utečte, ztlumte telefon. Co dělat, když na váš hotel zaútočí teroristé

Egyptem znovu otřásl útok na turisty. Muž nožem pobodal šest lidí, dvě Němky zabil, další ženy, včetně jedné Češky, zranil. Jeho motiv je zatím neznámý, podle svědků ale jasně mířil na zahraniční turistky. Co dělat, když hotel ve vašem letoviskou napadnou teroristé? Britská policie nedávno vydala instruktážní video, které může pomoct i vám. 

Před dvěma lety si turisté ubytovaní v tuniském plážovém resortu Soussa prožili peklo. Teroristé tam postříleli 38 lidí. Třicítka z nich měla britské občanství. Nyní Britové znovu vyráží na dovolené a policie se rozhodla posílit prevenci. Jako ilustrační příklad zvolila právě napadení hotelu.

Protiteroristická jednotka ale upozorňuje, že zhruba čtyřminutové video není reakcí na konkrétní hrozbu, která by britským občanům cestujícím do zahraničí hrozila. Snímek je součástí kampaně pro zvyšování povědomí o terorismu.

 

A co konkrétně policisté na videu, na jehož vzniku se podílelo i ministerstvo zahraničí a cestovní asociace Abta, radí? Pokud to jde, mají lidé co nejrychleji z místa utéct. K útěku mají přesvědčit i další ohrožené, pokud se ale vzpírají, radí policie raději utéct sám.

Když není útěk možný, mají se lidé alespoň schovat. Aby si zvýšili šanci na přežití, mají se pokud možno zabarikádovat. Je dobré si taky ztlumit zvuky na telefonu, aby náhodný telefonát nepřilákat teroristy. Radou je i zavolat policii, ale jen pokud to člověka neohrozí.

Video doprovází seznam pokynů, které po poslední sérii útoků v Londýně či Manchesteru sestavil protiteroristický úřad Nactso. Rady jsou totožné a stejně jako snímek vychází z principu Utíkat – Schovat se – Volat.

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

-1