Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Útoky na americké diplomaty v Havaně mohou být mementem Studené války, tvrdí odborník

Útoky na americké diplomaty v Havaně mohou být mementem Studené války, tvrdí odborník

Americko-kubánské diplomatické vztahy jsou v posledních týdnech napjatější, než struny hudebního nástroje cavaquinho. Po zprávách, že ostrovní tajná služba na amerických diplomatech testuje své zvukové zbraně se Amerika rozhodla stáhnout ze své ambasády v Havaně většinu svých lidí a přistoupila k odvetným opatřením. Analytici mezitím spekulují, zda je opravdu Kuba tak naivní, aby své nové sonické zbraně testovala na americkém diplomatickém sboru.

Počty jsou zatím jasné. Celkem 21 Američanů na kubánské ambasádě utrpělo újmu na zdraví. Ačkoliv jsou jejich příznaky různé – od bolesti hlavy přes nevolnost a zvracení, ztrátu sluchu až po poškození mozku, spekuluje se, že všichni byli zasaženi nějakým druhem nové sonické zbraně, kterou Kuba vyvíjí.

Washington z havanské diplomatické mise proto stáhnul tento týden asi 60 procent svých lidí a přestal vydávat víza do země. Je však v médiích prezentovaná teorie, že malý ostrov u břehu USA testoval tajně vyvíjené sonické zbraně na americkém diplomatickém sboru, vůbec reálná?

Fred Kaplan, autor špionské knihy Dark Territory: The Secret History of Cyber War (Temné území: Tajná historie kybernetické války) si to nemyslí. Vzpomíná ale na situaci ze 70. let, kdy během Studené války Sověti „bombardovali“ americkou ambasádu v Moskvě mikrovlnným zářením, a tvrdí, že o něco podobného může jít i v americko-kubánském případě.

„V 70. letech Sověti přešli z radiových komunikačních signálů, které Američané mohli jednoduše zachytávat, na mikrovlnné. My jsme se tomu ale přizpůsobili, a na ambasádě v Moskvě jsme v 10. patře postavili přijímač, který dokázal zachytávat i jejich nový způsob komunikace,“ tvrdí Kaplan.

Rusové se však o novém americkém zařízení v nejvyšším patře ambasády přesto dozvěděli, a začali je odstřelovat mikrovlnným zářením. Proč, to doteď není jasné. Podle některých teorií chtěli americký přijímač zmást, podle jiných chtěli Američany odposlouchávat. Výsledkem nicméně bylo, že několika zaměstnancům ambasády přivodili svými vysílanými vlnami pořádný bolehlav.

O podobný případ může jít podle Kaplana i v ambasádě v Havaně. „Já samozřejmě nevím, zda Kubánci míří na zaměstnance havanské ambasády v důsledku nějakých našich vlastních zpravodajských operací. Není ale vůbec nereálné, že kubánská technologie stále ještě vychází z toho, co kolem roku 1975 získala od Moskvy,“ tvrdí Kaplan.

Jeho domněnku navíc potvrdil i nejmenovaný americký zpravodajský důstojník. „Přesně to samé mě napadlo, řekl mi. Že jde o reprízu 40 let starých událostí z Moskvy,“ dodal Fred Kaplan.

 

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Výsledky 1. kola voleb 2. kolo Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Dění a výsledky ve druhém kole senátních voleb vám přinášíme i v online přenosu>>>

Komunální volby 2018

Výsledky voleb Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva Praha Brno Ostrava

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Volby 2018 - Volební videa a bohaté galerie najdete na Blesk.cz>>>

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Většinu velkých měst získalo ANO, neovládlo ale Prahu. Významně ztratila ČSSD

Hnutí ANO získalo v letošních komunálních volbách nejvíce velkých měst. Ztratilo ale Prahu, kde vyhrála ODS před Piráty, ANO tam skončilo páté. V Brně, Ostravě a řadě dalších měst však zvítězilo. Významné ztráty zaznamenala sociální demokracie. V celé republice pak tradičně nejvíce zastupitelských křesel získala nejrůznější místní sdružení nezávislých kandidátů. Volební účast se pohybovala mírně nad 47 procenty, což je zhruba o tři procentní body víc než v roce 2014. Vyplývá to z údajů na volebním serveru.

Občanští demokraté sice v Praze vyhráli, ale mohou i tak skončit v opozici. O koalici chtějí totiž další subjekty, jež v hlavním městě uspěly - hnutí Praha Sobě a Spojené síly pro Prahu (TOP 09, STAN a KDU-ČSL) - jednat s Piráty. Do pražského zastupitelstva se poprvé od roku 1990 nedostanou zástupci ČSSD a KSČM. Sociální demokraté nebudou poprvé od roku 1990 ani v zastupitelstvech některých dalších měst, kde dosud měli vliv na chod radnic. Platí to například pro Hradec Králové, Ústí nad Labem a Zlín.

ODS, která v Praze vyhrála komunální volby, získala v 65členném zastupitelstvu 14 mandátů. Druzí Piráti mají 13 mandátů stejně jako třetí Praha Sobě a čtvrtá koalice TOP 09 a STAN. Hnutí ANO, jež mělo v minulém období primátorku, v Praze skončilo na pátém místě. Bude mít 12 křesel.

Volby

V Brně vyhrálo hnutí ANO s 23,03 procenta voličů a v pětapadesátičlenném zastupitelstvu získalo 18 mandátů. Na druhém místě skončila ODS s podporou Svobodných s výsledkem 18,55 procenta, což znamená zisk 14 mandátů. Primátor a lídr ANO Petr Vokřál jednal už s jedničkou ODS Markétou Vaňkovou. Ani jeden spolupráci nevyloučil, ale ani ji nepotvrdil.

V Ostravě vyhrálo ANO s velkým náskokem. Získalo 32,72 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 55 členů. Na druhém místě skončilo hnutí Ostravak, volilo ho 11,49 procenta lidí a má sedm mandátů. Ostravský primátor a lídr vítězného hnutí ANO Tomáš Macura už před volbami tvrdil, že by uvítal pokračování nynější koalice s hnutím Ostravak, ODS a lidovci. Dnes ČTK řekl, že to platí.

ANO zvítězilo ve valné většině krajských měst, na prvním místě skončilo také v Plzni, Olomouci, Jihlavě, Hradci Králové, Karlových Varech, Ústí nad Labem, Pardubicích, Českých Budějovicích a Zlíně. V Liberci skončilo ANO druhé, vyhráli tam Starostové pro Liberecký kraj.

Link

Z dalších statutárních měst zvítězila například v Karviné a ve Frýdku-Místku ČSSD. V Třinci vyhrálo sdružení Osobnosti pro Třinec, v Kladně Volba pro Kladno a v Mostě hnutí ProMOST. Občanští demokraté zvítězili v Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi a Teplicích. ANO vyhrálo v Chomutově, Přerově, Prostějově, Havířově, Děčíně a Opavě.

Drahoš a Čunek se můžou smát, o Senát zápolí ODS s ANO. Rath s Paroubkem propadli>>>

Premiér a předseda ANO Andrej Babiš označil výsledky v krajských a okresních městech za úspěch. ANO podle něj mění Česko k lepšímu. Pražský výsledek předseda ANO a premiér považuje za důsledek toho, jaké bylo působení zástupců hnutí v hlavním městě v uplynulých čtyřech letech. Neočekává, že by výsledek voleb ovlivnil fungování koaliční menšinové vlády ANO a ČSSD.

Podle předsedy ODS Petra Fialy občanští demokraté ve volbách jasně posílili a ukazuje se, že strana jde krok po kroku správným směrem. V příštích volbách do Poslanecké sněmovny by podle něj měla ODS bojovat o směřování Česka proti "levicovému hnutí ANO". Babiš předtím při hodnocení voleb levicovou orientaci svého hnutí odmítl a Fialu kvůli podobným vyjádřením kritizoval.

Link

Předseda ČSSD Jan Hamáček bere výsledek voleb jako signál, že se sociální demokracie už odrazila ode dna, na které dopadla v loňských sněmovních volbách. Úspěchy se dostavily tam, kde je strana konsolidovaná, řekl. Vyzdvihl výsledky v Karviné, Frýdku-Místku či Náchodě, naopak pro velká města chce hledat nová témata, za vhodné považuje dostupné bydlení.

Volby se podle komisí obešly bez větších problémů. V Ústeckém kraji ale policie přijala několik podnětů kvůli podezření z možného pokusu o ovlivnění voleb, všemi se zabývá. Kriminalisté zasahovali ve volebních místnostech v Ústí nad Labem a Bílině na Teplicku, podrobnosti ale zatím policie sdělovat nebude.

Sto třicet mega v hajzlu a Prahu nemáme. Komentář čtěte zde>>>

Po volbách už padají hlavy. Rezignovat se chystá místopředseda ČSSD Foldyna>>>

-1