Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Útoky na americké diplomaty v Havaně mohou být mementem Studené války, tvrdí odborník

Útoky na americké diplomaty v Havaně mohou být mementem Studené války, tvrdí odborník

Americko-kubánské diplomatické vztahy jsou v posledních týdnech napjatější, než struny hudebního nástroje cavaquinho. Po zprávách, že ostrovní tajná služba na amerických diplomatech testuje své zvukové zbraně se Amerika rozhodla stáhnout ze své ambasády v Havaně většinu svých lidí a přistoupila k odvetným opatřením. Analytici mezitím spekulují, zda je opravdu Kuba tak naivní, aby své nové sonické zbraně testovala na americkém diplomatickém sboru.

Počty jsou zatím jasné. Celkem 21 Američanů na kubánské ambasádě utrpělo újmu na zdraví. Ačkoliv jsou jejich příznaky různé – od bolesti hlavy přes nevolnost a zvracení, ztrátu sluchu až po poškození mozku, spekuluje se, že všichni byli zasaženi nějakým druhem nové sonické zbraně, kterou Kuba vyvíjí.

Washington z havanské diplomatické mise proto stáhnul tento týden asi 60 procent svých lidí a přestal vydávat víza do země. Je však v médiích prezentovaná teorie, že malý ostrov u břehu USA testoval tajně vyvíjené sonické zbraně na americkém diplomatickém sboru, vůbec reálná?

Fred Kaplan, autor špionské knihy Dark Territory: The Secret History of Cyber War (Temné území: Tajná historie kybernetické války) si to nemyslí. Vzpomíná ale na situaci ze 70. let, kdy během Studené války Sověti „bombardovali“ americkou ambasádu v Moskvě mikrovlnným zářením, a tvrdí, že o něco podobného může jít i v americko-kubánském případě.

„V 70. letech Sověti přešli z radiových komunikačních signálů, které Američané mohli jednoduše zachytávat, na mikrovlnné. My jsme se tomu ale přizpůsobili, a na ambasádě v Moskvě jsme v 10. patře postavili přijímač, který dokázal zachytávat i jejich nový způsob komunikace,“ tvrdí Kaplan.

Rusové se však o novém americkém zařízení v nejvyšším patře ambasády přesto dozvěděli, a začali je odstřelovat mikrovlnným zářením. Proč, to doteď není jasné. Podle některých teorií chtěli americký přijímač zmást, podle jiných chtěli Američany odposlouchávat. Výsledkem nicméně bylo, že několika zaměstnancům ambasády přivodili svými vysílanými vlnami pořádný bolehlav.

O podobný případ může jít podle Kaplana i v ambasádě v Havaně. „Já samozřejmě nevím, zda Kubánci míří na zaměstnance havanské ambasády v důsledku nějakých našich vlastních zpravodajských operací. Není ale vůbec nereálné, že kubánská technologie stále ještě vychází z toho, co kolem roku 1975 získala od Moskvy,“ tvrdí Kaplan.

Jeho domněnku navíc potvrdil i nejmenovaný americký zpravodajský důstojník. „Přesně to samé mě napadlo, řekl mi. Že jde o reprízu 40 let starých událostí z Moskvy,“ dodal Fred Kaplan.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744