Články odjinud

Útoky na americké diplomaty v Havaně mohou být mementem Studené války, tvrdí odborník

Útoky na americké diplomaty v Havaně mohou být mementem Studené války, tvrdí odborník

Americko-kubánské diplomatické vztahy jsou v posledních týdnech napjatější, než struny hudebního nástroje cavaquinho. Po zprávách, že ostrovní tajná služba na amerických diplomatech testuje své zvukové zbraně se Amerika rozhodla stáhnout ze své ambasády v Havaně většinu svých lidí a přistoupila k odvetným opatřením. Analytici mezitím spekulují, zda je opravdu Kuba tak naivní, aby své nové sonické zbraně testovala na americkém diplomatickém sboru.

Počty jsou zatím jasné. Celkem 21 Američanů na kubánské ambasádě utrpělo újmu na zdraví. Ačkoliv jsou jejich příznaky různé – od bolesti hlavy přes nevolnost a zvracení, ztrátu sluchu až po poškození mozku, spekuluje se, že všichni byli zasaženi nějakým druhem nové sonické zbraně, kterou Kuba vyvíjí.

Washington z havanské diplomatické mise proto stáhnul tento týden asi 60 procent svých lidí a přestal vydávat víza do země. Je však v médiích prezentovaná teorie, že malý ostrov u břehu USA testoval tajně vyvíjené sonické zbraně na americkém diplomatickém sboru, vůbec reálná?

Fred Kaplan, autor špionské knihy Dark Territory: The Secret History of Cyber War (Temné území: Tajná historie kybernetické války) si to nemyslí. Vzpomíná ale na situaci ze 70. let, kdy během Studené války Sověti „bombardovali“ americkou ambasádu v Moskvě mikrovlnným zářením, a tvrdí, že o něco podobného může jít i v americko-kubánském případě.

„V 70. letech Sověti přešli z radiových komunikačních signálů, které Američané mohli jednoduše zachytávat, na mikrovlnné. My jsme se tomu ale přizpůsobili, a na ambasádě v Moskvě jsme v 10. patře postavili přijímač, který dokázal zachytávat i jejich nový způsob komunikace,“ tvrdí Kaplan.

Rusové se však o novém americkém zařízení v nejvyšším patře ambasády přesto dozvěděli, a začali je odstřelovat mikrovlnným zářením. Proč, to doteď není jasné. Podle některých teorií chtěli americký přijímač zmást, podle jiných chtěli Američany odposlouchávat. Výsledkem nicméně bylo, že několika zaměstnancům ambasády přivodili svými vysílanými vlnami pořádný bolehlav.

O podobný případ může jít podle Kaplana i v ambasádě v Havaně. „Já samozřejmě nevím, zda Kubánci míří na zaměstnance havanské ambasády v důsledku nějakých našich vlastních zpravodajských operací. Není ale vůbec nereálné, že kubánská technologie stále ještě vychází z toho, co kolem roku 1975 získala od Moskvy,“ tvrdí Kaplan.

Jeho domněnku navíc potvrdil i nejmenovaný americký zpravodajský důstojník. „Přesně to samé mě napadlo, řekl mi. Že jde o reprízu 40 let starých událostí z Moskvy,“ dodal Fred Kaplan.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud