Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Utracená lvíčata, umrzlá želva. V britské zoo utýrali na 500 zvířat, o licenci přišla až po letech

Utracená lvíčata, umrzlá želva. V britské zoo utýrali na 500 zvířat, o licenci přišla až po letech

Britské úřady odmítly obnovit licenci zoologické zahradě na severozápadě Anglie, v níž kvůli chybám či nedbalosti během čtyř let zahynul jeden zaměstnanec a téměř pět stovek zvířat. Informovala o tom tisková agentura AFP. Podle vyšetřovací zprávy jsou podmínky pro život zvířat v zahradě šokující.

South Lakes Safari Zoo v severoanglickém městě Dalton-in-Furness přišla od ledna 2013 do září 2016 o 486 chovaných zvířat, konstatovala zpráva vyšetřovatelů, které prověřením situace v zoo pověřila přímo britská vláda.

„Podmínky, za jakých jsou tu zvířata držena v zajetí, jsou skutečně šokující a přímo vedly ke smrti některých z nich," stojí ve zprávě. Špatná je podle ní veterinární péče, hygiena a nevhodné je prý často i krmení.

Zpráva jako příklad uvádí případ klokana rudého, který zahynul v důsledku poranění hlavy, šesti lvíčat „v dobrém zdravotním stavu", které zoo utratila, protože pro ně neměla dostatek místa, či želvy leopardí, která umrzla. V důsledku podchlazení v nevyhřívaném africkém pavilonu zahynulo hned několik zvířat.

Zaměstnance podle vyšetřovatelů vedení zoo nabádalo, aby se těl uhynulých zvířat nenápadně zbavovali a nikomu nic nehlásili.

Kromě závažných nedostatků v péči o zvířata zjistili vyšetřovatelé také chyby v dodržování bezpečnosti práce. Například v roce 2013 zabil jednu ze zaměstnankyň zoo sumaterský tygr. Majitel zahrady loni kvůli tomu musel zaplatit pokutu ve výši téměř 300.000 liber (přes devět milionů Kč).

Policie rovněž upozornila, že zbrojní průkaz potřebný pro případ, že by některé ze zvířat uniklo a bylo by jej třeba uspat výstřelem z narkotizační pušky, vlastní v celé zoo jen tři lidi.

Proti obnovení licence nutné k provozování zvířecího parku se příslušný výbor ve městě Barrow-in-Furness vyslovil jednomyslně.

Zvláštní vinu na tragických událostech v zoo nese její majitel David Gill, uvedli vyšetřovatelé ve zprávě a doporučili, aby se případem začala zabývat britská justice.

Gill má nyní 28 dní, aby podal odvolání proti neprodloužení licence, jinak bude muset zoozavřít. Před časem ale oznámil, že se ji chystá prodat jiné společnosti, která hodlá životní podmínky chovaných zvířat zlepšit.

Podle internetových stránek v současnosti se v zoo nachází přes 1000 zvířat různých druhů včetně lvů, tygrů, klokanů, žiraf či nosorožců.

 

Policejní stát, který se vymkl kontrole: Muslimové tu mizí po tisících, k zatčení stačí plnovous

Muslimové v čínské provincii Sin-ťiang jsou sledováni na každém kroku. Úřady na ně dohlíží pomocí kamer i speciálních aplikací. K poslání do převýchovných táborů stačí málo – třeba jen špatné oblečení. I proto v nich Ujgurové končí každý den po stovkách. Podívejte se na nový díl pořadu Proč.

Link

Link