Články odjinud

Už budu hodná, dostaň mě ven, pláče osamělá šestiletá dívka na nahrávce z detenčního centra v USA

Už budu hodná, dostaň mě ven, pláče osamělá šestiletá dívka na nahrávce z detenčního centra v USA

Kritici Trumpovy administrativy stále brojí proti rozdělování rodin migrantů. Stav, kdy děti zůstanou zcela samy, označují za nehumánní, krutý a nemorální. Tato slova nyní potvrzuje i zvukový záznam z dětského detenčního zařízení, kde děti po svých rodičích marně brečí. 

Nezisková organizace ProPublica se rozhodla zveřejnit záznam z jednoho z detenčních center a ukázat tak světu, v jakých podmínkách žijí dětští uprchlíci, kteří byli násilím odtržení od svých rodin. „A máme tady orchestr,“ komentuje dětský pláč na zvukovém záznamu muž, ProPublica označila jako jednoho z pohraničníků. „Jen mu chybí dirigent.“  

Jedna z dívek, šestiletá holčička ze Salvadoru, si svým pláčem dokonce vynutila telefonát se svojí tetou. „Byla to nejtěžší chvíle v mém životě,“ řekla podle serveru Quartz dívčina teta. „Představte si, že zvednete telefon a ozve se vaše šestiletá neteř. Pláče a prosí, abych ji odtamtud dostala. Říkala: Slibuji, že už budu hodná, jen mě dostaň ven. Jsem tady úplně sama.“

Člověk, který záznam natočil, si přál zůstat v anonymitě z obavy, že by mohl čelit nejrůznějším útokům a předal nahrávku rovnou obhájci lidských práv, který jí následně dal k dispozici organizaci ProPublica.

Záznam plačících dětí je navíc v přímém kontrastu s videem, které nedávno médiím poskytlo detenční centrum v McAllenu v Texasu. Vládní nařízení totiž novinářům brání centra natáčet.

Proti separaci dětí v amerických uprchlických centrech už se podle agentury Reuters ohradily i státy, odkud celé rodiny prchají. Honduras Spojené státy vyzval, aby s rozdělováním přestaly, Salvador zase USA varoval, že tímto jednáním ohrožuje nejen fyzické, ale psychické zdraví dětí. Ohradila se proti němu i první dáma USA Melania Trumpová, která se jinak k politice příliš nevyjadřuje.

K rozdělování rodin dochází od chvíle, kdy Trumpova administrativa rozhodla o nulové toleranci přistěhovalectví, tím pádem dochází k zatčení všech dospělých uprchlíků, kteří nelegálně přejdou hranici Spojených států.

Podle oficiální údajů došlo od poloviny dubna do konce května k oddělení více než 2000 dětí. Mnoho z nich pochází ze Střední Ameriky, odkud lidé utíkají před chudobou, ale i narůstajícím násilí.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud