Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Už budu hodná, dostaň mě ven, pláče osamělá šestiletá dívka na nahrávce z detenčního centra v USA

Už budu hodná, dostaň mě ven, pláče osamělá šestiletá dívka na nahrávce z detenčního centra v USA

Kritici Trumpovy administrativy stále brojí proti rozdělování rodin migrantů. Stav, kdy děti zůstanou zcela samy, označují za nehumánní, krutý a nemorální. Tato slova nyní potvrzuje i zvukový záznam z dětského detenčního zařízení, kde děti po svých rodičích marně brečí. 

Nezisková organizace ProPublica se rozhodla zveřejnit záznam z jednoho z detenčních center a ukázat tak světu, v jakých podmínkách žijí dětští uprchlíci, kteří byli násilím odtržení od svých rodin. „A máme tady orchestr,“ komentuje dětský pláč na zvukovém záznamu muž, ProPublica označila jako jednoho z pohraničníků. „Jen mu chybí dirigent.“  

Jedna z dívek, šestiletá holčička ze Salvadoru, si svým pláčem dokonce vynutila telefonát se svojí tetou. „Byla to nejtěžší chvíle v mém životě,“ řekla podle serveru Quartz dívčina teta. „Představte si, že zvednete telefon a ozve se vaše šestiletá neteř. Pláče a prosí, abych ji odtamtud dostala. Říkala: Slibuji, že už budu hodná, jen mě dostaň ven. Jsem tady úplně sama.“

Člověk, který záznam natočil, si přál zůstat v anonymitě z obavy, že by mohl čelit nejrůznějším útokům a předal nahrávku rovnou obhájci lidských práv, který jí následně dal k dispozici organizaci ProPublica.

Záznam plačících dětí je navíc v přímém kontrastu s videem, které nedávno médiím poskytlo detenční centrum v McAllenu v Texasu. Vládní nařízení totiž novinářům brání centra natáčet.

Proti separaci dětí v amerických uprchlických centrech už se podle agentury Reuters ohradily i státy, odkud celé rodiny prchají. Honduras Spojené státy vyzval, aby s rozdělováním přestaly, Salvador zase USA varoval, že tímto jednáním ohrožuje nejen fyzické, ale psychické zdraví dětí. Ohradila se proti němu i první dáma USA Melania Trumpová, která se jinak k politice příliš nevyjadřuje.

K rozdělování rodin dochází od chvíle, kdy Trumpova administrativa rozhodla o nulové toleranci přistěhovalectví, tím pádem dochází k zatčení všech dospělých uprchlíků, kteří nelegálně přejdou hranici Spojených států.

Podle oficiální údajů došlo od poloviny dubna do konce května k oddělení více než 2000 dětí. Mnoho z nich pochází ze Střední Ameriky, odkud lidé utíkají před chudobou, ale i narůstajícím násilí.

 

Vláda stopla utajovaný program, na kterém závisí životy českých vojáků v Afghánistánu

Ministr vnitra Milan Chovanec loni zastavil utajovaný program přesídlování místních tlumočníků, kteří pomáhají českým vojákům na misi v Afghánistánu. Podle zdrojů serveru INFO.cz toto rozhodnutí způsobilo nedostatek klíčových spolupracovníků české jednotky na neklidném bojišti. Vláda tak ohrozila nejen životy afghánských překladatelů a jejich rodin, ale zřejmě i bezpečnost českých vojáků, kteří se bez tlumočníků obejdou jen stěží. Konec programu podle všeho způsobil incident v pražské nemocnici na Bulovce, po kterém byl syn již přemístěného afghánského spolupracovníka obviněn ze znásilnění.

Čeští vojáci jsou zoufalí, tvrdí zdroje serveru INFO.cz. Nedaří se jim do svých služeb získat afghánské tlumočníky, které jsou pro fungování jednotky nepostradatelní. Ti se k Čechům nehrnou, Praha jim totiž počínaje loňskem odmítá po skončení nebezpečné služby pomoci na cestě do Evropy. Zahraniční armády působící v kulturně cizím prostředí místním spolupracovníkům i jejich rodinám běžně nabízejí přesídlení, a to z velmi dobrých důvodů. Tlumočníci i jejich blízcí jsou logickým cílem radikálů, kteří na jejich hlavy nezřídka vypisují i finanční odměny – jsou si totiž dobře vědomi jejich důležitosti.

Link

Kupříkladu Američané odvážejí lokální tlumočníky po skončení mise prý nejen z Afghánistánu, ale třeba i z Iráku. Autor tohoto textu pobýval v roce 2009 u české jednotky na základně v Lógaru, kde se s místními překladateli setkal. Na jejich výslovné přání je nefotografoval a dříve pořízené snímky z aparátu vymazal. Kvůli jejich utajení. Radikální povstalci z hnutí Tálibán totiž za jejich smrt nabídli slušný obnos.

Na tuto situaci ve své interpelaci ze dne 11. září upozornila poslankyně ODS a předsedkyně výboru pro obranu Jana Černochová. Místopředseda vlády a ministr vnitra Jan Hamáček na její dotaz ohledně programu pro afghánské spolupracovníky odpověděl 8. října. „V současnosti žádný program pomáhající afghánským tlumočníkům a spolupracovníkům Armády ČR s přesídlením do České republiky neprobíhá,“ konstatuje předseda české sociální demokracie. „Pokud jde o aktivity realizované v nedávné minulosti, ty jsou předmětem utajení ve stupni vyhrazené,“ dodal Jan Hamáček.

5033675:article:true:true:true

Může za konec programu konflikt z pražské Bulovky? 

A proč byl program – v armádách jiných zemí zcela obvyklý – v Česku zastaven? Zdroje oslovené serverem INFO.cz se shodují v tom, že tehdejší sociálnědemokratický ministr vnitra Milan Chovanec tímto způsobem reagoval na kauzu údajného znásilnění v nemocnici na pražské Bulovce. Tam se syn již do Česka přesídleného afghánského tlumočníka dostal do nejasného konfliktu se zdravotní sestrou, která mladíka obvinila ze znásilnění. Soud nakonec rozhodl, že se dvacetiletý Afghánec Sabawoon Davizi trestného činu nedopustil.

Případu se ale chytla média, která v době uprchlické krize zveřejňovala nejen údajné podrobnosti nepotvrzeného útoku, ale i jména přesídlených Afghánců. Detaily utajovaného programu se dostaly na veřejnost a ministerstvo vnitra se tehdy zřejmě z politických důvodů rozhodlo v přesídlování tlumočníků nepokračovat, aby prý nebylo konkurenčními politiky obviněno z podpory migrace.

Čeští vojáci se v Afghánistánu dostávají do střetů s islamistickými povstalci stále častěji. Letos v srpnu zahynuli při sebevražedném útoku tři vojáci, tuto středu bylo na hlídce zraněno pět českých vojáků, jeden z nich těžce. Zvýšená aktivita Tálibánu zřejmě souvisí se snahou získat před možnými mírovými jednáními se Spojenými státy pod kontrolu co nejvíce území.

Link

37232