Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Už budu hodná, dostaň mě ven, pláče osamělá šestiletá dívka na nahrávce z detenčního centra v USA

Už budu hodná, dostaň mě ven, pláče osamělá šestiletá dívka na nahrávce z detenčního centra v USA

Kritici Trumpovy administrativy stále brojí proti rozdělování rodin migrantů. Stav, kdy děti zůstanou zcela samy, označují za nehumánní, krutý a nemorální. Tato slova nyní potvrzuje i zvukový záznam z dětského detenčního zařízení, kde děti po svých rodičích marně brečí. 

Nezisková organizace ProPublica se rozhodla zveřejnit záznam z jednoho z detenčních center a ukázat tak světu, v jakých podmínkách žijí dětští uprchlíci, kteří byli násilím odtržení od svých rodin. „A máme tady orchestr,“ komentuje dětský pláč na zvukovém záznamu muž, ProPublica označila jako jednoho z pohraničníků. „Jen mu chybí dirigent.“  

Jedna z dívek, šestiletá holčička ze Salvadoru, si svým pláčem dokonce vynutila telefonát se svojí tetou. „Byla to nejtěžší chvíle v mém životě,“ řekla podle serveru Quartz dívčina teta. „Představte si, že zvednete telefon a ozve se vaše šestiletá neteř. Pláče a prosí, abych ji odtamtud dostala. Říkala: Slibuji, že už budu hodná, jen mě dostaň ven. Jsem tady úplně sama.“

Člověk, který záznam natočil, si přál zůstat v anonymitě z obavy, že by mohl čelit nejrůznějším útokům a předal nahrávku rovnou obhájci lidských práv, který jí následně dal k dispozici organizaci ProPublica.

Záznam plačících dětí je navíc v přímém kontrastu s videem, které nedávno médiím poskytlo detenční centrum v McAllenu v Texasu. Vládní nařízení totiž novinářům brání centra natáčet.

Proti separaci dětí v amerických uprchlických centrech už se podle agentury Reuters ohradily i státy, odkud celé rodiny prchají. Honduras Spojené státy vyzval, aby s rozdělováním přestaly, Salvador zase USA varoval, že tímto jednáním ohrožuje nejen fyzické, ale psychické zdraví dětí. Ohradila se proti němu i první dáma USA Melania Trumpová, která se jinak k politice příliš nevyjadřuje.

K rozdělování rodin dochází od chvíle, kdy Trumpova administrativa rozhodla o nulové toleranci přistěhovalectví, tím pádem dochází k zatčení všech dospělých uprchlíků, kteří nelegálně přejdou hranici Spojených států.

Podle oficiální údajů došlo od poloviny dubna do konce května k oddělení více než 2000 dětí. Mnoho z nich pochází ze Střední Ameriky, odkud lidé utíkají před chudobou, ale i narůstajícím násilí.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744