Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Už si je nemusíte odpírat. Těchto 6 potravin předchází neprávem špatná pověst

Už si je nemusíte odpírat. Těchto 6 potravin předchází neprávem špatná pověst

Současná honba za zdravým životním stylem způsobila, že se řada potravin, které lidstvo konzumuje odnepaměti, najednou ocitla na pranýři. Těchto 6 poživatin ale není tak špatných, jak se o nich často tvrdí. V rozumných dávkách vám dokonce mohou prospět.

Káva

O kofeinu a jeho škodlivých účincích byly popsány stohy papíru. Káva ale není tak špatná, jak si někteří myslí. Vědci ze Stanfordovy univerzity zjistili, že pravidelní pijáci černého nápoje nejen pomaleji stárnou, ale také méně často trpí nejrůznějšími záněty. Kofein totiž zabraňuje produkci proteinu zvaného interleukin-1 beta, který usnadňuje rakovinné bujení a působí náchylnost k depresím, Alzheimerově chorobě nebo nemocem krevního oběhu.

Čokoláda

Pokud se zaměříte na čokoládu s obsahem kakaa vyšším než 70 % a budete ji konzumovat v rozumné míře, dostanete díky ní do těla prospěšné antioxidanty, hořčík a železo, které v sobě v bohaté míře skrývá. Antioxidanty mají kromě protizánětlivého účinku pozitivní vliv na prevenci chorob srdce a krevního cyklu. Současně je dobré myslet na to, že všeho moc škodí a nepřehánět to s nadměrnou konzumací.

Víno

Množství je důležité hlídat i u alkoholu. V roce 2008 na vzorku 200 tisíc zkoumaných osob vědci na Evropském kardiologickém kongresu prokázali, že umírněná konzumace vína, kdy by dávka pro ženu neměla překročit deci denně a v případě muže dvojnásobné množství, pomáhá zamezit chorobám srdečního cyklu.

Popcorn

Pokud patříte k lidem, kteří si nedovedou představit návštěvu kina bez zakoupení kornoutu s popcornem, můžete si svou pochoutku do budoucna dopřávat bez výčitek. Pražená a především pak solená kukuřice patří mezi nejzdravější pochoutky a nemá ani příliš kalorií. Navíc funguje popcorn jako spolehlivé plnidlo, takže si odpustíte i nájezd na ledničku po návratu z kina.

Máslo

Zapomeňte na nejrůznější náhražky a kupte si skutečné máslo. Mléčný výrobek obsahuje dvě z nejdůležitějších nenasycených mastných kyselin – omega-6 a kyselinu linolovou, které tělo nedokáže samo vyprodukovat, ačkoliv jsou prospěšné pro jeho fungování.

Maso

Člověk je svým založením všežravec, a tak by byla chyba vyřadit zcela z jídelníčku maso. I v tomto případě ovšem opět platí zlaté pravidlo nic nepřehánět. V rozumné míře je maso bohatým zdrojem potřebných živin, jako jsou bílkoviny, ale také vitamín A, zinek nebo železo.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744