Už začínáte plánovat dovolenou? Máme 8 tipů, jak ušetřit | info.cz

Články odjinud

Už začínáte plánovat dovolenou? Máme 8 tipů, jak ušetřit

Letenky, ubytování, jídlo, suvenýry – pokud cestujete, musíte mít v zásobě dost peněz, abyste si mohli dopřát všechny tyto požitky. Téměř na každé položce rozpočtu se ale dá ušetřit. Tady jsou některé tipy zkušených cestovatelů.

  • Sledujte na sociálních sítích profily aerolinek. Občas můžete objevit výhodné nabídky, které jsou časově omezené. Zvlášť s koncem roku se některé letecké společnosti zbavují zásob letenek, které za vyšší cenu nikdo nekoupil.
  • Používejte vyhledávače levných letenek. Weby jako Skyscanner nebo Kiwi dokáží najít ty nejlevnější nabídky. Pokud vám nevadí ani přestupy, můžete se ve finále dostat skutečně na zlomek obvyklé ceny.

  • Přihlaste se k věrnostnímu programu aerolinek a mezinárodních hotelů. Když sbíráte body za nákup potravin nebo tankování benzinu, proč ne za cestování? Možná nedosáhnete díky připsaným bodům na pokoj zdarma, ale nemuset platit v letadle za vyšší třídu nebo jít zadarmo do hotelového wellness je taky fajn. 
  • Rezervujte ubytování i jízdenky přímo. Pokud jednáte s poskytovatelem ubytování, dostanete většinou lepší cenu a můžete se také snáz rovnou domluvit na speciálních požadavcích. Jestli máte problém s domluvou, pomůže vám například cestovní agentura. Ta si ale k původní ceně něco připočte. 
  • Neměňte peníze předem. Koupit místní měnu až po příletu často vyjde díky přívětivějším kurzům výhodněji. Pozor také na placení a výběry kartou. Některé banky používají k přepočtu plateb velice nadsazený kurz.

  • Mějte s sebou alespoň jednu platební kartu s nulovými nebo výhodnými poplatky. I když chcete na cestách platit jen v hotovosti, může se stát, že budete rychle potřebovat peníze navíc. Výběry z bankomatu v zahraničí můžou stát stovky korun. 
  • Pokud cestujete na delší dobu, hledejte výhodnější pronájmy. Měsíc ubytování v hotelu by mohl spolknout vaše cestovní úspory. Pokud se někde chcete zdržet déle, zkuste se poohlédnout po krátkodobých pronájmech typu Airbnb.
  • Ušetřete na jídle. Ani doma zřejmě nechodíte do restaurace na snídani, oběd i večeři. Stravování venku vám sice umožní ochutnat místní kulturu, společně s případným spropitným ale může vycházet celkem draho. Zkuste si nakoupit suroviny a připravit si dobré jídlo i doma. V hotelu asi nebudete roztápět plynový hořák a chystat ešusy. Pokud ale máte ubytování s kuchyní, může to být pro vás cesta k úsporám.

 

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud