Užili si klidného důchodu a svých činů nelitovali. 4 nacističtí zločinci, kteří unikli trestu | info.cz

Články odjinud

Užili si klidného důchodu a svých činů nelitovali. 4 nacističtí zločinci, kteří unikli trestu

Na rukou měli krev tisíců lidí, sami si naopak užívali spokojeného důchodu. Po konci druhé světové války chtěli všichni co nejdříve potrestat nacistické zločince, kteří trýznili obyvatele v koncentračních táborech i ve městech. Někteří ale stihli utéct do Jižní Ameriky, po jiných se slehla zem. Přestože mnozí „lovci nacistů“ i po desetiletích dokázali dovézt před soud válečné vrahy, někteří si naopak v klidu užili důchodu a umřeli zapomenutí.

Pražský velitel gestapa zmizel v Budapešti

Hans-Ulrich Geschke byl velitelem pražské úřadovny gestapa. Vedl vyšetřování útoku na Reinharda Heydricha a účastnil se také vypálení Lidic i dobývání krypty kostela svatého Cyrila a Metoděje, kde se skrývali parašutisté. Koncem války zmizel.

Geschke se narodil v roce 1907 ve Frankfurtu nad Odrou. Vystudoval práva a v roce 1932 vstoupil do nacistické partaje NSDAP. V roce 1936 velel služebně gestapa v Kielu. Odtud v červnu 1939 přešel do Prahy.

Hans-Ulrich GeschkeHans-Ulrich Geschkeautor: ČTK

Zde se stal obávaným nacistou, který se účastnil několika decimací českých obyvatel. Zodpovídal za vraždění českých vysokoškoláků 17. listopadu 1939. Osobně také zatýkal v září 1941 bývalého předsedu vlády Aloise Eliáše, který byl později popraven.

Dohlížel také na teror při prvním a druhém stanném právu. Po útoku na Heydricha velel teroru, kvůli kterému zemřely stovky nevinných Čechů. Osobně se účastnil vypálení Lidic a byl i při dobývání kostela, kde se skrývali parašutisté. Téměř tři sta jejich příbuzných a spolupracovníků odsoudil k smrti.

1. září 1942 byl jmenován inspektorem bezpečnostní policie v Poznani, kam v půlce října také nastoupil. Následně ho přeložili do Budapešti, kde byl vrchním velitelem bezpečnostní policie. A zde jeho stopa končí. V únoru 1945 ho zde viděli naposledy. Podle některých zemřel při osvobozovacích bojích, podle jiných svědectví byl ještě spatřen koncem války v rychlíku z Drážďan do Saské Kamenice. V roce 1959 ho úřady prohlásily za mrtvého.

Doktor Mengele dožil v klidu v Brazílii

„Anděl smrti“ má na svědomí tisíce životů vězňů v koncentračních táborech. Sám býval u selekcí po příjezdu lidí a vybíral, kdo je vhodný na práci a kdo má jít okamžitě do plynu. Ke svým zvráceným experimentům si Josef Mengele vybíral převážně dvojčata. Zemřel v 67 letech v Brazílii.

Mengele se narodil v roce 1911 v německém Günzburgu. Studoval medicínu a antropologii a zajímal se o takzvanou rasovou hygienu. V roce 1939 vstoupil do SS. O tři roky později se zranil na ruské frontě, nebyl už schopný boje a získal několik vyznamenání za statečnost v boji.

Josef Mengele prováděl na Židech pokusyJosef Mengele prováděl na Židech pokusyautor: Archiv

Od poloviny roku 1943 začal působit v koncentračním táboře Osvětim. Zde přímo po příjezdu rozděloval vězně na ty, kteří mohou pracovat, a na ostatní, kteří šli na jeho pokyn rovnou do plynu. Pro své zvrácené experimenty si vybíral dvojčata, protože zkoumal, jak lze u žen ovlivnit možnost vícečetného těhotenství, aby Němky mohly rodit více nových vojáků pro říši. Pokusy prováděl často bez umrtvení, oběti ponořoval do vařící vody, nebo je operoval zaživa.

S koncem války uprchl na západ jako řadový německý voják. Přestože ho v Norimberku zadrželi jako válečného zajatce a měli jeho pravé jméno, propustili ho, protože nevěděli, o koho jde. Mengele si totiž odmítl nechat do podpaží vytetovat svoji krevní skupinu, jak to bylo obyčejně zvykem u vojáků SS.

Nějakou dobu se pod jiným jménem skrýval a koncem 40. let uprchl do Argentiny. Když zjistil, že jsou mu na stopě lovci nacistů, přesunul se do Paraguaye a často se stěhoval. Zemřel v roce 1979, když při plavání pravděpodobně dostal infarkt. Spravedlnost ho dostihla až o 13 let později. Po exhumaci a identifikaci jeho DNA lovci nacistů mohli potvrdit, že doktor Mengele před soudem už nikdy nestane.

Otto Skorzeny byl nacistickým Jamesem Bondem

I Adolf Hitler měl svého Jamese Bonda. Byl jím Otto Skorzeny, který v září 1943 osvobodil na vůdcův pokyn ze zajetí Benita Mussoliniho. Po válce pracoval pro egyptskou a argentinskou vládu a údajně také pro izraelský Mosad.

Skorzeny se narodil v roce 1908 ve Vídni. Vystudoval technickou univerzitu a v roce 1932 vstoupil do NSDAP. Protože ho nevzali k letectvu, připojil se k jednotkám SS. Zde pro něj Adolf Hitler v roce 1943 vybral zvláštní úkol – vysvobodit Mussoliniho.

Otto SkorzenyOtto Skorzenyautor: ČTK

Mussolini se dostal do zajetí v červenci 1943, když jej sesadil italský král. Existovalo navíc podezření, že vláda jej vydá Američanům a Hitler by tak na jihu ztratil důležitého spojence. Proto vyslal několik mužů osvobodit duceho do hotelu Albergo Rifugio, který stál na vrcholku horského štítu. Němci při riskantních manévrech nakonec přistáli kluzáky několik metrů od hotelu a Mussoliniho osvobodili. Za akci dostal Skorzeny jedno z nejvyšších vojenských vyznamenání.

Během války se pak účastnil různých sabotážních akcí proti partyzánům. Po válce se dostal do amerického zajetí. Z tábora ale uprchl do Španělska a následně do Argentiny, kde se skrýval. Posléze pracoval pro argentinskou i egyptskou vládu a v době studené války, když bylo zastaveno vydávání osob mezi Východem a Západem, že už volně pohyboval po Evropě. Údajně pracoval paradoxně i pro izraelskou tajnou službu Mosad. Zemřel v roce 1975 na zápal plic.

Alois Brunner zemřel v Sýrii a svých činů nelitoval

Adolf Eichmann ho označoval za svého nejlepšího muže. Autor takzvaného konečného řešení židovské otázky si Aloise Brunnera velmi oblíbil. Poslal do koncentračních táborů desetitisíce lidí. Po válce se skrýval v Sýrii a svých činů nikdy nelitoval.

Brunner v období druhé světové válkyBrunner v období druhé světové válkyautor: profimedia.cz

Brunner přišel na svět v rakouském Burgenlandu. Byl přímo zodpovědný za deportace židů do koncentračních táborů ve Vídni, Soluni, na Slovensku a ve Francii. Byl také velitelem internačního tábora v Drancy. Koncem války se zdržoval v Čechách, odkud ho posléze pod jinou identitou odsunuli jako sudetského Němce. Následně emigroval do Egypta a působil i v alžírské armádě, kde údajně vojáky učil výslechové metody, které používali nacisté.

Skrýval se pravděpodobně v syrském Damašku, přestože tamní vláda to odmítala. Počátkem osmdesátých let na něj údajně Mosad spáchal atentát, když mu poštu poslali bombu, která ho připravila o oko a několik prstů. Zemřel pravděpodobně v roce 2010. „Jsem se svým životem spokojen. Všichni si zasloužili zemřít, protože to byli ďáblovi agenti a lidský odpad. Kdybych mohl, udělal bych to znovu,“ uvedl Brunner v jednom z rozhovorů na konci osmdesátých let.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud