Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

Užili si klidného důchodu a svých činů nelitovali. 4 nacističtí zločinci, kteří unikli trestu

Užili si klidného důchodu a svých činů nelitovali. 4 nacističtí zločinci, kteří unikli trestu

Na rukou měli krev tisíců lidí, sami si naopak užívali spokojeného důchodu. Po konci druhé světové války chtěli všichni co nejdříve potrestat nacistické zločince, kteří trýznili obyvatele v koncentračních táborech i ve městech. Někteří ale stihli utéct do Jižní Ameriky, po jiných se slehla zem. Přestože mnozí „lovci nacistů“ i po desetiletích dokázali dovézt před soud válečné vrahy, někteří si naopak v klidu užili důchodu a umřeli zapomenutí.

Pražský velitel gestapa zmizel v Budapešti

Hans-Ulrich Geschke byl velitelem pražské úřadovny gestapa. Vedl vyšetřování útoku na Reinharda Heydricha a účastnil se také vypálení Lidic i dobývání krypty kostela svatého Cyrila a Metoděje, kde se skrývali parašutisté. Koncem války zmizel.

Geschke se narodil v roce 1907 ve Frankfurtu nad Odrou. Vystudoval práva a v roce 1932 vstoupil do nacistické partaje NSDAP. V roce 1936 velel služebně gestapa v Kielu. Odtud v červnu 1939 přešel do Prahy.

Hans-Ulrich GeschkeHans-Ulrich Geschkeautor: ČTK

Zde se stal obávaným nacistou, který se účastnil několika decimací českých obyvatel. Zodpovídal za vraždění českých vysokoškoláků 17. listopadu 1939. Osobně také zatýkal v září 1941 bývalého předsedu vlády Aloise Eliáše, který byl později popraven.

Dohlížel také na teror při prvním a druhém stanném právu. Po útoku na Heydricha velel teroru, kvůli kterému zemřely stovky nevinných Čechů. Osobně se účastnil vypálení Lidic a byl i při dobývání kostela, kde se skrývali parašutisté. Téměř tři sta jejich příbuzných a spolupracovníků odsoudil k smrti.

1. září 1942 byl jmenován inspektorem bezpečnostní policie v Poznani, kam v půlce října také nastoupil. Následně ho přeložili do Budapešti, kde byl vrchním velitelem bezpečnostní policie. A zde jeho stopa končí. V únoru 1945 ho zde viděli naposledy. Podle některých zemřel při osvobozovacích bojích, podle jiných svědectví byl ještě spatřen koncem války v rychlíku z Drážďan do Saské Kamenice. V roce 1959 ho úřady prohlásily za mrtvého.

Doktor Mengele dožil v klidu v Brazílii

„Anděl smrti“ má na svědomí tisíce životů vězňů v koncentračních táborech. Sám býval u selekcí po příjezdu lidí a vybíral, kdo je vhodný na práci a kdo má jít okamžitě do plynu. Ke svým zvráceným experimentům si Josef Mengele vybíral převážně dvojčata. Zemřel v 67 letech v Brazílii.

Mengele se narodil v roce 1911 v německém Günzburgu. Studoval medicínu a antropologii a zajímal se o takzvanou rasovou hygienu. V roce 1939 vstoupil do SS. O tři roky později se zranil na ruské frontě, nebyl už schopný boje a získal několik vyznamenání za statečnost v boji.

Josef Mengele prováděl na Židech pokusyJosef Mengele prováděl na Židech pokusyautor: Archiv

Od poloviny roku 1943 začal působit v koncentračním táboře Osvětim. Zde přímo po příjezdu rozděloval vězně na ty, kteří mohou pracovat, a na ostatní, kteří šli na jeho pokyn rovnou do plynu. Pro své zvrácené experimenty si vybíral dvojčata, protože zkoumal, jak lze u žen ovlivnit možnost vícečetného těhotenství, aby Němky mohly rodit více nových vojáků pro říši. Pokusy prováděl často bez umrtvení, oběti ponořoval do vařící vody, nebo je operoval zaživa.

S koncem války uprchl na západ jako řadový německý voják. Přestože ho v Norimberku zadrželi jako válečného zajatce a měli jeho pravé jméno, propustili ho, protože nevěděli, o koho jde. Mengele si totiž odmítl nechat do podpaží vytetovat svoji krevní skupinu, jak to bylo obyčejně zvykem u vojáků SS.

Nějakou dobu se pod jiným jménem skrýval a koncem 40. let uprchl do Argentiny. Když zjistil, že jsou mu na stopě lovci nacistů, přesunul se do Paraguaye a často se stěhoval. Zemřel v roce 1979, když při plavání pravděpodobně dostal infarkt. Spravedlnost ho dostihla až o 13 let později. Po exhumaci a identifikaci jeho DNA lovci nacistů mohli potvrdit, že doktor Mengele před soudem už nikdy nestane.

Otto Skorzeny byl nacistickým Jamesem Bondem

I Adolf Hitler měl svého Jamese Bonda. Byl jím Otto Skorzeny, který v září 1943 osvobodil na vůdcův pokyn ze zajetí Benita Mussoliniho. Po válce pracoval pro egyptskou a argentinskou vládu a údajně také pro izraelský Mosad.

Skorzeny se narodil v roce 1908 ve Vídni. Vystudoval technickou univerzitu a v roce 1932 vstoupil do NSDAP. Protože ho nevzali k letectvu, připojil se k jednotkám SS. Zde pro něj Adolf Hitler v roce 1943 vybral zvláštní úkol – vysvobodit Mussoliniho.

Otto SkorzenyOtto Skorzenyautor: ČTK

Mussolini se dostal do zajetí v červenci 1943, když jej sesadil italský král. Existovalo navíc podezření, že vláda jej vydá Američanům a Hitler by tak na jihu ztratil důležitého spojence. Proto vyslal několik mužů osvobodit duceho do hotelu Albergo Rifugio, který stál na vrcholku horského štítu. Němci při riskantních manévrech nakonec přistáli kluzáky několik metrů od hotelu a Mussoliniho osvobodili. Za akci dostal Skorzeny jedno z nejvyšších vojenských vyznamenání.

Během války se pak účastnil různých sabotážních akcí proti partyzánům. Po válce se dostal do amerického zajetí. Z tábora ale uprchl do Španělska a následně do Argentiny, kde se skrýval. Posléze pracoval pro argentinskou i egyptskou vládu a v době studené války, když bylo zastaveno vydávání osob mezi Východem a Západem, že už volně pohyboval po Evropě. Údajně pracoval paradoxně i pro izraelskou tajnou službu Mosad. Zemřel v roce 1975 na zápal plic.

Alois Brunner zemřel v Sýrii a svých činů nelitoval

Adolf Eichmann ho označoval za svého nejlepšího muže. Autor takzvaného konečného řešení židovské otázky si Aloise Brunnera velmi oblíbil. Poslal do koncentračních táborů desetitisíce lidí. Po válce se skrýval v Sýrii a svých činů nikdy nelitoval.

Brunner v období druhé světové válkyBrunner v období druhé světové válkyautor: profimedia.cz

Brunner přišel na svět v rakouském Burgenlandu. Byl přímo zodpovědný za deportace židů do koncentračních táborů ve Vídni, Soluni, na Slovensku a ve Francii. Byl také velitelem internačního tábora v Drancy. Koncem války se zdržoval v Čechách, odkud ho posléze pod jinou identitou odsunuli jako sudetského Němce. Následně emigroval do Egypta a působil i v alžírské armádě, kde údajně vojáky učil výslechové metody, které používali nacisté.

Skrýval se pravděpodobně v syrském Damašku, přestože tamní vláda to odmítala. Počátkem osmdesátých let na něj údajně Mosad spáchal atentát, když mu poštu poslali bombu, která ho připravila o oko a několik prstů. Zemřel pravděpodobně v roce 2010. „Jsem se svým životem spokojen. Všichni si zasloužili zemřít, protože to byli ďáblovi agenti a lidský odpad. Kdybych mohl, udělal bych to znovu,“ uvedl Brunner v jednom z rozhovorů na konci osmdesátých let.

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744