V argentinském městě jezdí trolejbusy s Che Guevarou, připomínají 90. výročí jeho narození | info.cz

Články odjinud

V argentinském městě jezdí trolejbusy s Che Guevarou, připomínají 90. výročí jeho narození

Do ulic třetího největšího města Argentiny vyjely tento týden trolejbusy městské hromadné dopravy, na nichž je obrovská fotografie někdejšího revolucionáře Ernesta Che Guevary. Radnice města Rosario, kde se tento argentinský lékař a partyzán narodil, si chce takto připomenout 90. výročí Che Guevarova narození, jež připadá na čtvrtek. Trolejbusy se slavnou fotkou od Alberta Kordy ale podle deníku Clarín vzbudily kontroverzní reakce.

„Radnice by neměla utrácet peníze na připomínku takové kontroverzní osoby, která městu Rosario nic nepřinesla,“ kritizoval akci člen opoziční strany Gabriel Chumpitaz.

Radnice ale svůj krok hájí. „Cílem je ukázat historii města v pohybu. Che tak jezdí po ulicích města, v němž vyrostl,“ uvedlo vedení radnice v prohlášení. V něm se také píše, že Che Guevara byl „ikonou mnohých“ a jednou z „nejvýraznějších politických postav světa“.

Milionové město Rosario si ve čtvrtek připomene narození Che Guevary i řadou dalších akcí, na které přijede například i bývalý prezident Uruguaye José Mujica. Oslavu výročí narození slavného revolucionáře, jehož ale někteří označují za vraha, chystají také v kubánském městě Santa Clara. Tam Guevara v prosinci 1958 vyhrál významnou bitvu v partyzánské válce a od roku 1997 je v tamním mauzoleu pohřben.

Ernesto Guevara proslul zejména jako jedna z vůdčích postav revoluce na Kubě, kde bojoval od roku 1956 po boku Fidela Castra za svržení tehdejší Batistovy diktatury. Po vítězství kubánských revolucionářů byl mimo jiné prezidentem tamní Národní banky a čtyři roky ministrem průmyslu. V roce 1965 z Kuby odjel a neúspěšně se pokoušel o revoluci v Kongu a Bolívii. V říjnu 1967 byl v bolivijské vesnici La Higuera ve 39 letech usmrcen.

Che Guevara zůstává dodnes pro mnohé symbolem revolty a boje za sociálně spravedlivou společnost, jiní ho ale nazývají vrahem. Mimo jiné proto, že se na Kubě koncem 50. let podílel na popravách opozice. Ikonou se stal v bouřlivých 60. letech například pro studenty v Mexiku či ve Francii nebo pro květinovou mládež v USA při jejich protestech proti válce ve Vietnamu a proti establishmentu.

V pozdějších letech se Che Guevarova vousatá tvář s baretem stala výnosným byznysem pro reklamní průmysl, tiskla se na trička, hrnky, tašky i doutníky. Che Guevarův portrét si lidé i tetují na různé části těla, na paži ho má například fotbalista Maradona a na břiše boxer Mike Tyson.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna brzo ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Články odjinud