V argentinském městě jezdí trolejbusy s Che Guevarou, připomínají 90. výročí jeho narození | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V argentinském městě jezdí trolejbusy s Che Guevarou, připomínají 90. výročí jeho narození

V argentinském městě jezdí trolejbusy s Che Guevarou, připomínají 90. výročí jeho narození

Do ulic třetího největšího města Argentiny vyjely tento týden trolejbusy městské hromadné dopravy, na nichž je obrovská fotografie někdejšího revolucionáře Ernesta Che Guevary. Radnice města Rosario, kde se tento argentinský lékař a partyzán narodil, si chce takto připomenout 90. výročí Che Guevarova narození, jež připadá na čtvrtek. Trolejbusy se slavnou fotkou od Alberta Kordy ale podle deníku Clarín vzbudily kontroverzní reakce.

„Radnice by neměla utrácet peníze na připomínku takové kontroverzní osoby, která městu Rosario nic nepřinesla,“ kritizoval akci člen opoziční strany Gabriel Chumpitaz.

Radnice ale svůj krok hájí. „Cílem je ukázat historii města v pohybu. Che tak jezdí po ulicích města, v němž vyrostl,“ uvedlo vedení radnice v prohlášení. V něm se také píše, že Che Guevara byl „ikonou mnohých“ a jednou z „nejvýraznějších politických postav světa“.

Milionové město Rosario si ve čtvrtek připomene narození Che Guevary i řadou dalších akcí, na které přijede například i bývalý prezident Uruguaye José Mujica. Oslavu výročí narození slavného revolucionáře, jehož ale někteří označují za vraha, chystají také v kubánském městě Santa Clara. Tam Guevara v prosinci 1958 vyhrál významnou bitvu v partyzánské válce a od roku 1997 je v tamním mauzoleu pohřben.

Ernesto Guevara proslul zejména jako jedna z vůdčích postav revoluce na Kubě, kde bojoval od roku 1956 po boku Fidela Castra za svržení tehdejší Batistovy diktatury. Po vítězství kubánských revolucionářů byl mimo jiné prezidentem tamní Národní banky a čtyři roky ministrem průmyslu. V roce 1965 z Kuby odjel a neúspěšně se pokoušel o revoluci v Kongu a Bolívii. V říjnu 1967 byl v bolivijské vesnici La Higuera ve 39 letech usmrcen.

Che Guevara zůstává dodnes pro mnohé symbolem revolty a boje za sociálně spravedlivou společnost, jiní ho ale nazývají vrahem. Mimo jiné proto, že se na Kubě koncem 50. let podílel na popravách opozice. Ikonou se stal v bouřlivých 60. letech například pro studenty v Mexiku či ve Francii nebo pro květinovou mládež v USA při jejich protestech proti válce ve Vietnamu a proti establishmentu.

V pozdějších letech se Che Guevarova vousatá tvář s baretem stala výnosným byznysem pro reklamní průmysl, tiskla se na trička, hrnky, tašky i doutníky. Che Guevarův portrét si lidé i tetují na různé části těla, na paži ho má například fotbalista Maradona a na břiše boxer Mike Tyson.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.