V Chicagu rostou teploty a s nimi vzrůstá i počet vražd. Obětí střelby se stala i čtyřletá dívka | info.cz

Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Chicagu rostou teploty a s nimi vzrůstá i počet vražd. Obětí střelby se stala i čtyřletá dívka

V Chicagu rostou teploty a s nimi vzrůstá i počet vražd. Obětí střelby se stala i čtyřletá dívka

Chicago v prvních čtyřech měsících roku 2018 zaznamenalo výrazný pokles počtu vražd, zločinů ale začalo spolu se zvyšující se teplotou přibývat. Za poslední týden policie zaznamenala na 74 zastřelených, byla mezi nimi i čtyřletá dívka.

Policie doufala, že klesající počet vražd bude pokračovat. Do konce dubna 2018 zemřelo na střelná poranění na 721 lidí, což je o 319 lidí méně, než ve stejném období v roce 2017. Nejvíce vražd je ale obvykle během teplých měsíců a k těm letošní duben nepatřil, ba naopak. V posledním týdnu se ale teploty prudce zvýšily, což se odrazilo na nárůstu incidentů.

Většině obětí, kteří tento týden kvůli střelbě zemřeli, nebylo ještě ani 30 let. Zemřel například i 12letý chlapec, nebo čtyřletá dívka, která seděla spolu s rodiči na verandě. Ve špatnou dobu a na špatném místě se nacházel i 15letý chlapec, který jel městským autobusem ze školy domů. Projektil ho zasáhl zřejmě omylem.

Ve srovnání s rokem 2017 zaznamenalo Chicago od 22. ledna do konce dubna snížení počtu vražd o více než 22 procent a u střeleb jako takových dokonce o 26,5 procenta. Podle University of Chicago Crime Lab byl letošní duben 14. po sobě následující měsíc, kdy město zaznamenalo meziroční pokles výskytu násilných incidentů, ve kterých figurovaly zbraně.

 

Volby 2018

Senátní volby 2018

Termín senátních voleb Kandidáti do Senátu Voličský průkaz

Komunální volby 2018

Termín komunálních voleb Jak volit do zastupitelstva

V rámci voleb do Senátu není třeba volební lístek nijak upravovat, stačí lístek s vybraným kandidátem vložit do příslušné obálky a vhodit do volební urny. Volby do zastupitelstev fungují jinak, je možné udílet preferenční hlasy. Všechny kandidující subjekty jsou na jednom velkém hlasovacím lístku.

Základní shrnutí informací pro VOLBY 2018 -  Senátní i komunální >>>

Čekají nás teploty nad 40 stupňů, oteplování nejde zastavit, varuje klimatolog z Matfyzu

Vlna veder, která zasáhla v posledních dnech Českou republiku, je důkazem, že klimatická změna dorazila i k nám. Peter Huszár z Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy tvrdí, že oteplování lze zastavit jen drastickým snížením emisí. I kdyby se to ale podařilo, nepůjde to hned. Huszár zároveň předpovídá, že pokud nastavený trend bude pokračovat, budeme se stále častěji setkávat s extrémními projevy počasí, a teploty nad 40 stupňů už ani v Česku nebudou výjimkou. Jak nebezpečné je sucho? Proč je ve střední Evropě aktuálně takové vedro? A proč mají lidé dojem, že přicházíme o jaro a podzim? Podívejte se na rozhovor.