V Číně se narodily první geneticky upravené děti. Lékaři z celého světa ale bijí na poplach | info.cz

Články odjinud

V Číně se narodily první geneticky upravené děti. Lékaři z celého světa ale bijí na poplach

Čínský lékař pomohl na svět prvním dvěma geneticky upraveným dětem. Embryím dvojčat údajně změnil DNA tak, aby odolali viru HIV. Podle lékařů ale lidstvo na podobný zásah do genetické výbavy není ani zdaleka připravené. A to nejen z lékařského, ale ani z etického hlediska.

Genetická úprava, tedy změna nebo úplné odstranění problematického kódu v embryu, může například vymýtit dědičná onemocnění. Experti se ale obávají dalšího vývoje. A to nejen u jedinců, kterých se úprava týká přímo, ale i v budoucích generacích. Právě proto jsou v mnoha zemích úpravy DNA zcela zakázané. Vědci mohou provádět takový výzkum jen u vyřazených embryí.  

Profesor Che Ťien-kchuej, který pracuje ve vědecko-technologické univerzitě ve městě Šen-čen tvrdí, že u dvojčat známých jako Lulu a Nana použil speciální nástroj pro úpravu genů. Odstraněním receptoru CCR5 prý zajistil, že pokud se dívky dostanou do styku s virem HIV, nenakazí se. „Chápu, že moje práce je kontroverzní, ale domnívám se, že rodiny tuto technologii potřebují a já jsem ochotný přijímat kritiku místo nich,“ přiznal podle BBC Che. Dodal, že není dětským designérem, který mění barvu očí nebo IQ, ale chce dětem zajistit život bez zbytečných nemocí.

Lékaři ale projekt považují za nezodpovědný hazard. „Pokud tohle někdo může označit jako etické, pak se jeho vnímání etiky velmi liší zbytku světa,“ řekl BBC lékař Dusko Ilic. Genetické úpravy jsou podle profesora z Oxfordské univerzity Savulesca stále ještě na experimentální bázi a jsou spojené s dalšími genetickými problémy, jako je například rozvoj rakoviny.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Články odjinud