Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V Indii se snaží vyšlechtit děti na míru. Jste jako nacisté, vyčítají jim kritici

V Indii se snaží vyšlechtit děti na míru. Jste jako nacisté, vyčítají jim kritici

Chtěli byste porodit dítě, které bude krásnější, vyšší a chytřejší než vy? Pak byste se měli vydat do Indie. Hnutí Arogja Bharátí tam provozuje speciální program, který rodičům pomáhá přivést na svět dítě s předem vybranými charakteristikami. Ač se organizace dle vlastních slov inspirovala metodou v poválečném Německu, snaha vyšlechtit „nadřazenou rasu“ dle kritiků nápadně připomíná eugenické experimenty nacistické třetí říše. 

„Ačkoliv mají rodiče nižší IQ či nízké vzdělání, jejich děti mohou být extrémně chytré. Pokud se procedury aplikují správně, rodičům s tmavou pletí a menšího vzrůstu se mohou narodit děti se světlejší pletí a větší výškou,“ tvrdí národní koordinátor hnutí Hiteš Jání.

Kontroverzní program kombinuje tříměsíční očistnou proceduru ženských a mužských pohlavních buněk k nápravě genů, plození ve vhodných astrologických konstelacích, sexuální abstinenci po početí, odříkávání manter a dodržování předepsaného jídelníčku. 

Projekt běží už deset let, během té doby se rozšířil do několika indických států a údajně přivedl na svět 450 dětí. Organice má však mnohem větší ambice. Do roku 2020 chtějí mít pobočky po celé Indii a na svět přivádět tisíce „šlechtěných“ novorozeňat.

Podle oficiálních stanovisek se tvůrci při vymýšlení programu inspirovali v Německu, kde se údajně po druhé světové válce pokoušela jistá žena prostřednictvím „stejných technik“ šlechtit děti. Organizace se dušuje, že jejich metoda „šlechtění“ je založena na ájuvérdských technikách a „nijak nezasahuje do přirozeného procesu“. I tak má ale řadu kritiků, kteří projekt přirovnávají k nacistické eugenice a žádají jeho zákaz.

 

 

 

 

 

Kouká jako vyvoraná myš, nebo hledí jak žaba z kyšky? Mapy ukazují, jak se napříč ČR liší používání slov

Některá slova patří do nářečí nebo jsou pevně spojená s určitým regionem, třeba šufánek (naběračka) či zapackovat (klopýtnout). Co ale třeba slova jako koukat se, dívat se a hledět – máte pocit, že je jen tak volně zaměňujeme nebo volíme třeba podle formálnosti situace? Ve skutečnosti byla nebo jsou všechna tato slova regionálně vázaná.

Neznamená to sice, že by se v určité oblasti používalo výhradně jen jedno z nich, ale jsou oblasti, ve kterých je znatelná tendence volit některé z nich častěji.

U trojice slov koukat, dívat, hledět je současná situace podobná té původní nářeční. V Čechách i na Moravě se díváme, ale v Čechách se navíc často i koukáme. Na střední a východní Moravě a v části Slezska navíc i hledíme. Rozdíly se zachovávají i v ustálených spojeních kouká jako vyvoraná myš nebo hledí jak žaba z kyšky.

 

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají

Kde lidé spíše hledí a kde spíše koukají • Foto https://syd.korpus.cz/

Link

Co děláme, když nás tlačí čas? V severní polovině Čech a také v části Moravy se pospíchá, kdežto v jihozápadní části Čech se častěji chvátá. Na východě Čech se spěchá, což dříve plynule přecházelo ve středomoravské spíchá, které ale dnes slyšíme už jen výjimečně.

V Českém jazykovém atlasu najdeme zaznamenané i další zeměpisné rozdíly u běžně užívaných slov, které však už v dnešní mluvě nejsou tak patrné. Zatímco v severovýchodní polovině Čech a na severní a severozápadní Moravě se říkalo, že je člověk bojácný, v jihozápadní polovině Čech a na jihozápadní a střední Moravě se používalo spíš označení bázlivý.

 

Je bojácný, nebo bázlivý?

Je bojácný, nebo bázlivý? • Foto Český jazykový atlas, Ústav pro jazyk český AV ČR 2012, http://cja.ujc.cas.cz

Link

Člověku bez pokrývky hlavy se říkalo v severovýchodní polovině Čech vlasatý, v jihozápadní prostovlasý. Když se někomu nechtělo pracovat, byl na většině území Čech prostě líný, ale na jižním okraji lenivý a na Moravě lenošný nebo dokonce shnilý (což se používá dodneška).

Porovnání dalších dvojic slov najdete v aplikaci SyD Českého národního korpusu

Další mapy, které ukazují, jak odlišnou mají lidé tendenci používat obecně známá slova naleznete na webu Reflex.cz. 

 

Komunální volby 2018 se blíží. Aktuální informace i zpravodajství o sestavování politických koalic naleznete zde>>>

Blíží se senátní volby. Aktuální informace a zpravodajství naleznete zde>>>

-1