V lidských střevech se vyskytují mikroplasty, potvrdili vůbec poprvé vědci. Jak moc škodí našemu zdraví? | info.cz

Články odjinud

V lidských střevech se vyskytují mikroplasty, potvrdili vůbec poprvé vědci. Jak moc škodí našemu zdraví?

Mikroplasty jsou už v životním prostředí natolik rozšířené, že se stávají součástí lidského organismu. Tvrdí to alespoň nová studie vědců z německého Spolkového úřadu pro životní prostředí (UVB) a Lékařské univerzity (MedUni) ve Vídni. Otázkou ale stále zůstává, nakolik mohu tyto mikročástečky škodit lidskému zdraví.

Studii, která údajně vůbec jako první na světě potvrdila přítomnost mikroplastů v lidských střevech, představili vědci s velkým mediálním ohlasem na dnešním Evropském gastroenterologickém kongresu ve Vídni. Tým vědců zkoumal složení stolice u osmi lidí, z toho pěti mužů a tří žen, žijících v osmi různých zemích od Japonska přes Itálii až po Rakousko.

Všichni jedli týden potraviny, zabalené předtím v plastových obalech a pili nápoje z platových lahví. Jídelníček testovaných ve věku od 33 do 65 let bylo složen většinou z mořských plodů a ryb.

Po týdnu bylo u účastníků studie odborníky zjištěno 20 plastových mikročástic na 10 gramů stolice.

„V naší laboratoři jsme dokázali detekovat devět různých typů plastů o velikosti od 50 do 500 mikrometrů,“ uvedla Bettina Liebmannová ze Spolkového úřadu pro životní prostředí. Odborníci podle ní testovali stolici na přítomnost deseti světově nejrozšířenějších typů plastů.

Infografika: plastyInfografika: plastyautor: INFO.CZ

„Přímou souvislost mezi určitým druhem výživy a zatížením mikroplasty však zatím nemůžeme kvůli malému vzorku testovaných spolehlivě vědecky prokázat. Účinek nalezených mikročástic na lidský organismus, zvláště na trávicí trakt, mohou být nyní zkoumány v rámci studií většího rozsahu,“ uvedl Philipp Schwabl z oddělení gastroenterologie a hepatologie Lékařské univerzity ve Vídni.

Dnes zveřejněná studie je ale podle něj vůbec prvním oficiálním potvrzením toho, že se mikroplasty v lidském organismu vůbec vyskytují. Dosud byla přítomnost potvrzena pouze u zvířat. V jejich případě vědci prokázali největší koncentraci mikroplastů v žaludku a střevech, nejmenší mikročástice však byly nalezeny i v krvi a dokonce i v játrech.

„I když existují první náznaky toho, že mikroplasty mohou v těle podporovat zánětlivé reakce nebo pomáhat k rozšíření látek poškozujících trávicí ústrojí, je třeba každopádně provést ještě další studie k potvrzení potencionálních rizik mikroplastů pro člověka. Udělali jsem první krok, další musí následovat,“ uvedl Schwabl.

Za mikroplasty jsou obecně označovány plastové částice o velikosti maximálně do pěti milimetrů. Používají se například jako přísada v některých druzích kosmetiky, vznikají ale hlavně neúmyslným oděrem, drcením nebo rozkladem větších plastů.

Na zeměkouli se ročně vyrobí 400 milionů tun nejrůznějších plastových výrobků, z toho podle odborných odhadů dvě až pět procent končí jako odpad v mořích a oceánech. Tam s tímto druhem dopadů přicházejí do kontaktu ryby a jiné mořské organismy, které v rámci potravinového řetězce končí zase jako součást potravy pro lidi či suchozemská zvířata. Kromě toho je podle vědců velmi pravděpodobné, že k určité kontaminaci mikroplasty může docházet i při zpracování nebo balení potravin určených k lidské spotřebě.

 
Přejít na homepageVíce z kategorie

Hra o trůny (Game of Thrones)

Redakce INFO.CZ pro své čtenáře připravila tematický speciál k poslední řadě seriálu Hra o trůny (Game of Thrones). Zájemci si budou moci před osmou sérií postupně připomenout postavy i dosavadní odvysílané epizody a dozví se o všech nových trailerech a spoilerech, které vyjdou najevo. Premiéra osmé řady se uskuteční 14. dubna 2019 (v Česku 15. dubna ve 3 hodiny ráno).

O seriálu Postavy Rody Shrnutí epizod Herci Knihy Mapa Titulky Trailer Stolní hry Jak to dopadne? Fotografie z 8. série Cestujte po stopách Hry o trůny

Game of Thrones s08e01 - shrnutí prvního dílu

Články odjinud