Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V lidských střevech se vyskytují mikroplasty, potvrdili vůbec poprvé vědci. Jak moc škodí našemu zdraví?

V lidských střevech se vyskytují mikroplasty, potvrdili vůbec poprvé vědci. Jak moc škodí našemu zdraví?

Mikroplasty jsou už v životním prostředí natolik rozšířené, že se stávají součástí lidského organismu. Tvrdí to alespoň nová studie vědců z německého Spolkového úřadu pro životní prostředí (UVB) a Lékařské univerzity (MedUni) ve Vídni. Otázkou ale stále zůstává, nakolik mohu tyto mikročástečky škodit lidskému zdraví.

Studii, která údajně vůbec jako první na světě potvrdila přítomnost mikroplastů v lidských střevech, představili vědci s velkým mediálním ohlasem na dnešním Evropském gastroenterologickém kongresu ve Vídni. Tým vědců zkoumal složení stolice u osmi lidí, z toho pěti mužů a tří žen, žijících v osmi různých zemích od Japonska přes Itálii až po Rakousko.

Všichni jedli týden potraviny, zabalené předtím v plastových obalech a pili nápoje z platových lahví. Jídelníček testovaných ve věku od 33 do 65 let bylo složen většinou z mořských plodů a ryb.

Po týdnu bylo u účastníků studie odborníky zjištěno 20 plastových mikročástic na 10 gramů stolice.

„V naší laboratoři jsme dokázali detekovat devět různých typů plastů o velikosti od 50 do 500 mikrometrů,“ uvedla Bettina Liebmannová ze Spolkového úřadu pro životní prostředí. Odborníci podle ní testovali stolici na přítomnost deseti světově nejrozšířenějších typů plastů.

Infografika: plastyInfografika: plastyautor: INFO.CZ

„Přímou souvislost mezi určitým druhem výživy a zatížením mikroplasty však zatím nemůžeme kvůli malému vzorku testovaných spolehlivě vědecky prokázat. Účinek nalezených mikročástic na lidský organismus, zvláště na trávicí trakt, mohou být nyní zkoumány v rámci studií většího rozsahu,“ uvedl Philipp Schwabl z oddělení gastroenterologie a hepatologie Lékařské univerzity ve Vídni.

Dnes zveřejněná studie je ale podle něj vůbec prvním oficiálním potvrzením toho, že se mikroplasty v lidském organismu vůbec vyskytují. Dosud byla přítomnost potvrzena pouze u zvířat. V jejich případě vědci prokázali největší koncentraci mikroplastů v žaludku a střevech, nejmenší mikročástice však byly nalezeny i v krvi a dokonce i v játrech.

„I když existují první náznaky toho, že mikroplasty mohou v těle podporovat zánětlivé reakce nebo pomáhat k rozšíření látek poškozujících trávicí ústrojí, je třeba každopádně provést ještě další studie k potvrzení potencionálních rizik mikroplastů pro člověka. Udělali jsem první krok, další musí následovat,“ uvedl Schwabl.

Za mikroplasty jsou obecně označovány plastové částice o velikosti maximálně do pěti milimetrů. Používají se například jako přísada v některých druzích kosmetiky, vznikají ale hlavně neúmyslným oděrem, drcením nebo rozkladem větších plastů.

Na zeměkouli se ročně vyrobí 400 milionů tun nejrůznějších plastových výrobků, z toho podle odborných odhadů dvě až pět procent končí jako odpad v mořích a oceánech. Tam s tímto druhem dopadů přicházejí do kontaktu ryby a jiné mořské organismy, které v rámci potravinového řetězce končí zase jako součást potravy pro lidi či suchozemská zvířata. Kromě toho je podle vědců velmi pravděpodobné, že k určité kontaminaci mikroplasty může docházet i při zpracování nebo balení potravin určených k lidské spotřebě.

 

Kdo je Andrej Babiš mladší? Bývalý pilot, který se přes únos na Krym dostal až do Švýcarska

Kolem osoby Andreje Babiše juniora a jeho údajného únosu na Krym se zatím objevuje více otázek než odpovědí. Informací o synovi českého premiéra a šéfa hnutí ANO ve veřejném prostoru příliš není. Projděte si alespoň základní údaje o jeho životě.

Podle reportáže novinářů ze Seznam Zpráv, kteří s Babišem mladším osobně mluvili, žije dnes politikův syn ve Švýcarsku a drží místní občanství. Před několika měsíci se ocitl podle svých slov nedobrovolně na Krymu, kam ho měl odvést spolupracovník premiéra Babiše Petr Protopopov. Podle Babiše mladšího chtěl premiér, aby jeho syn po zahájení trestního stíhání v kauze Čapí hnízdo zmizel.

Link

Dita Protopopová a její posudek

Šéf hnutí ANO tvrdí, že je jeho syn „psychicky nemocný, bere léky, musí být pod dohledem a žije s matkou ve Švýcarsku“. Na záběrech Seznam Zpráv je opravdu vidět i někdejší Babišova manželka.

Situace ohledně psychického stavu Babiše mladšího ale není úplně jasná. „Posudek“ před časem sepsala lékařka Dita Prototopopová, která za hnutí ANO kandidovala v Praze 8.

5350772:article:true:true:true

Bývalý pilot, který náhle psychicky onemocněl

Podle iRozhlas.cz policisté hodnotí „výmluvu“ Babiše mladšího na zdravotní stav jako účelovou a obstrukční. Odkazují se přitom na to, že ještě nedávno vykonával profesi pilota civilního dopravního letadla Boeing 737. Podle iRozhlas.cz si policisté tento fakt ověřili u Úřadu civilního letectví.

Babiš mladší létal pro společnost Travel Service, z níž měl být podle zpráv médií – například týdeníku Aha! - vyhozen.

Z médií lze ještě vyčíst, že si Babiš junior před několika lety pořídil dům na kraji Prahy za necelých třináct milionů korun. Konkrétně šlo o vilu v pražských Ďáblicích.Link

Nemocná má být údajně i sestra Adriana Bobeková

Prvorozený syn šéfa hnutí ANO se narodil v roce 1983 politikově první manželce Beatě, rozené Adamovičové. Pár má společně ještě dceru Adrianu. Se svou současnou manželkou Monikou má premiér další dvě děti: dceru Vivien a syna Frederika.

Babiš junior i jeho starší sestra figurují ve vyšetřování kauzy Čapí hnízdo. Andrej Babiš v pondělí zopakoval, že psychickými problémy trpí i jeho dcera Adriana Bobeková, konkrétně má jít v jejím případě o bipolární poruchu.

Andrej Babiš mladší: Můj otec chtěl, abych zmizel. Kvůli Čapímu hnízdu mě drželi na Krymu>>>

ONLINE Syn i dcera jsou nemocní, brání se Babiš. Kvůli Čapímu hnízdu chtějí jeho demisi. Sledujte zde>>>

37867