V londýnské aukční síni byl vydražen jediný známý palimpsest, zájemce za něj zaplatí téměř osmnáct milionů korun

ČTK

mst

V aukční síni Christie’s v Londýne byl dnes za téměř 600.000 liber (zhruba 17,5 milionu Kč) včetně aukční přirážky vydražen jediný známý palimpsest, tedy rukopis napsaný na pergamenu přes starší odstraněný text, na němž původní křesťanský zápis nahradil korán. Christie’s přitom konečnou cenu bez dražební přirážky odhadovala „pouze“ na 80.000 až 120.000 liber.

Vzácný pergamen objevila podle britského deníku The Guardian francouzská badatelka Eléonore Cellardová, která hledala jiný palimpsest dražený před zhruba deseti lety. Narazila přitom na poslední katalog aukční síně, který zahrnuje i rukopis koránu, který dražební dům datoval do osmého století čili do druhého století islámského letopočtu.

Při zkoumání vyobrazení si všimla, že pod arabským textem prosvítá koptské písmo. Spojila se tedy s aukční síní a společnými silami zjistily, že koptský text pochází z Páté knihy Mojžíšovy, tedy páté knihy Starého zákona.

Babišovi jsem věřila a dvakrát mě podrazil. Řídí nás korupce, budou padat mosty, říká Pošvářová

sinfin.digital