Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V londýnském betonovém pekle zachraňovali život muslimové. Kdyby neslavili ramadán, obětí by bylo víc

V londýnském betonovém pekle zachraňovali život muslimové. Kdyby neslavili ramadán, obětí by bylo víc

Štěstí v neštěstí. Mnoho lidí, kteří přežili středeční požár výškové obytné budovy Grenfell Tower, zachránil ramadán. Díky muslimskému svátku byla totiž velká část obyvatel domu vzhůru a mohla tak probudit svoje nic netušící sousedy. 

Díky muslimskému svátku, který nařizuje celodenní půst a naopak povoluje hostinu mezi večerní a ranní modlitbou, bylo několik rodin po půlnoci vzhůru. A právě jejich členové byli podle serveru DailyMail mezi prvními, kteří začali bušením na dveře budit své sousedy. Tamní muslimové chodí během ramadánu spát okolo druhé nebo půl třetí ráno.

„Za normálních okolností bych touto dobou spal, ale čekal jsem na suhúr (jídlo podávané před úsvitem, pozn. red.),“ svěřil se dvacetiletý Khalid Suleman Ahmed. „Hrál jsem PlayStation, čekal jsem na jídlo a najednou jsem ucítil kouř. Podíval jsem se z okna a viděl, jak se ze sedmého patra kouří, probudil jsem tetu, oblékl se a začal klepat na dveře sousedů.“

720p 360p
Peklo v Londýně

Muslimská komunita ale pomáhá dál. Řada mešit a islámských kulturních center se rozhodla pomoci všem, kteří při ničivém požáru přišli o domov, nehledě na jejich vyznání. Přeživším nabízí vodu, jídlo, ale také místo k přespání. „Nebýt muslimských chlapců z místní mešity, zemřelo by mnohem víc lidí,“ řekla novinářům jedna ze svědkyň tragické události.

Požár, který má na svědomí desítky zraněných a několik mrtvých, podle médií propukl ve spodní částí budovy. Do celého objektu, ve kterém se nacházelo zhruba 130 bytů s nejméně 500 nájemníky, se pak rozšířil rekordní rychlostí.

 

 

„Prostě končíš!" Jak Babiš zachází se svými lidmi. Komentář Markéty Žižkové

Už za pár hodin bude jasno o tom, jaké složení vlády si představuje designovaný premiér Andrej Babiš. Události, které k tomuto rozzuzlení vedou, zatím nepřinesly žádné velké překvapení. Už delší dobu se spekulovalo o tom, že ministerské křeslo opustí šéfka resortu obrany Karla Šlechtová nebo ministr průmyslu Tomáš Hüner. Příznačný je ovšem způsob, kterým se o svém konci dozvěděli.

Šéfovi hnutí ANO se daří až do poslední chvíle tajit jména ministrů za ANO. Ví je Hrad a pak zřejmě několik Babišových nejbližších. K jejich zveřejnění vyzývali designovaného premiéra i sociální demokraté (kteří by jako koaliční partneři alespoň občas něco rádi věděli), na veřejnost se ale nedostala. Jak opakují členové hnutí stále dokola, své záležitosti si strana umí řešit za zavřenými dveřmi. Prostor pro úniky je minimální. Už kvůli tomu, že sami členové „této firmy“ toho ví jen pomálu a spoléhají na svého šéfa.

Link

Páteční ráno přitom opět ukázalo, jak Babiš ke svým lidem přistupuje. O svém konci v čele resortů se „nechtění“ ministři dozvěděli až dnes. Během telefonátu. A bez vysvětlení. Alespoň tak to popsala médiím Šlechtová. Telefon jí zazvonil v sedm ráno před zasedáním vlády.

4987065:article:true:true:true

O důvodech, proč už s ní Babiš není spokojený, se napsalo mnoho. Osobně jí ale prý nic nevysvětlil. „Pan předseda nic nezdůvodňuje. Prostě mi řekl, že nebudu součástí nového návrhu vlády,“ komentovala to pro média smířeně končící ministryně.

Dnes ráno se Babišovo rozhodnutí dozvěděl i šéf resortu průmyslu a obchodu. Právě okolo Hünera, potažmo obsazení významného ministerstva vedl Babiš se Zemanem spor. Už nyní – ač neznáme přesné jméno nového ministra – panují obavy z toho, jakým směrem Česko povede v důležitých rozhodnutích, jako je dostavba jaderných elektráren.

Link

Kdy se tento člověk i další „nováčci“ o své nominaci od Babiše dozvěděli, je otázka. Také jim zazvonil telefon dnes ráno?

Faktem přitom je, že i ministři, kteří odchází o „své vůli“ a rozhodnutí oznámili už před časem, to nelíčí zrovna v optimistických barvách. Ministr spravedlnosti v demisi Robert Pelikán pochopil, že se znelíbil Zemanovi mimo jiné tím, že vydal hackera Jevgenije Nikulina do Spojených států. Kritizuje i poměry v ANO a tvrdí, že jeho názory se od směřování hnutí liší. Jeho odchod z resortu v posledních dnech působí tiše. Příliš nekomunikuje. Nevyjadřuje se ani k otázkám na resort. Nejvíce by se jeho kroky daly přirovnat k vytracení, kdy za sebou jen potichu zavře dveře.

Končící ministr zahraničí Martin Stropnický si zas po letech uvědomil, že politika je vlastně špinavá hra, na kterou nemá nervy.

Link

Když se podíváme na chvilku mimo vládu – třeba na pražský magistrát – tak uvidíme Adrianu Krnáčovou, která se rozčiluje, že ji obklopuje parta neschopných lidí. Zároveň je ale jasné, že k jejímu konci vedlo i to, že ztratila Babišovu podporu.

5017080:article:true:true:true

Zpátky ke kabinetu: už v pátek večer by mělo být jasno v tom, kdo za ANO získá místo v pověstném vládním autobusu. Jedno je ale jisté už teď. Každý jmenovaný bude muset počítat s tím, že přes přátelskou atmosféru na PR fotkách hnutí, ho může kdykoliv potkat krátký telefonát: „Končíš a není ti nic do toho proč“. A to i firemní šéfové svým podřízeným vyjadřují větší porci úcty.

32744