Newsletter

Týdenní přehled nejdůležitějších zpráv
do vaší e-mailové schránky

Newsletter
Přihlásit se k odběru

V New Yorku je pomník Jana Palacha. Navrhl ho architekt s českými kořeny

V New Yorku je pomník Jana Palacha. Navrhl ho architekt s českými kořeny

"Živou pochodeň" Jana Palacha si nově připomínají i Newoyrčané. Pomník studentovi, který se upálil na protest proti sovětské okupaci Československa, vznikl nedaleko budovy tamní vysoké školy Cooper Union na Manhattanu. Jde o dva špičaté sedm metrů vysoké kvádry, vyrobené z kovu a dřeva.

Stavby známé jako Dům sebevraha a Dům matky sebevraha uctívají českého studenta Jana Palacha, který se upálil na protest proti komunistickému režimu, píše server Ny.curbed.com.

Sochy navrhl John Hejduk, architekt s českými kořeny. Hejduk byl členem skupiny modernistických architektů New York Five a jeho práce byla v roce 1969 vystavena v Muzeu moderního umění. Sochař a architekt se stal děkanem architektury na Cooper Union v roce 1975 a zemřel v roce 2000.

Hejduk už v minulosti Palachův pomník vystavoval a to před Pražským hradem v roce 1991. Od loňska stojí také na Alšově nábřeží.

Podle autorů projektu, má výstava nového ztvárnění Hejdukova díla také uctít památku umělce, kterému se nedostalo za jeho života tolik pozornosti, kolik by mělo.